Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.03.2017, 00:00

Goodyear prináša pneumatiky pre autonómne vozidlá. Uplatnia sa v budúcnosti?

Prichádza úplne iný vzhľad a systém, aký sme doteraz poznali. Toto je koncept pneumatík Eagle 360 Urban od výrobcu Goodyear.

Goodyear prináša pneumatiky pre autonómne vozidlá. Uplatnia sa v budúcnosti?
Zdroj: Goodyear

Pred nedávnom sme informovali o nových druhoch obutia pre disky, od spoločností Pirreli či Goodyear. Práve druhá spomínaná značka prináša riešenie aj pre budúce autonómne vozidlá.

Ide o úplne iný vzhľad a systém, aký sme doteraz poznali. Ide o koncept pneumatík Eagle 360 Urban, ktoré sú „mierne guľatejšie“ než tie terajšie.

Niečo podobné americký výrobca Goodyear predstavil aj minulý rok, kedy pneumatika Eagle 360 v tvare gule, disponovala drážkami vo všetkých smeroch. Vďaka pozitívnym reakciám sa rozhodli pokračovať vo vývoji a tento rok posunuli hranice tohto konceptu ešte ďalej.

Pribudla jej umelá inteligencia a vyrábať sa má pomocou 3D tlače. Ako prvá sa zrejme stane pneumatikou schopnou cítiť, rozhodovať sa, či meniť sa.

Je pretkaná sieťou senzorov, ktoré jej umožňujú kontrolovať rovnako ako svoj stav, tak aj stav vozovky. Okrem toho získavajú informácie o povrchu ciest a celom svojom okolí.

Povrchová vrstva je bionická, vyrobená z pružného polyméru. Pružnosťou je porovnateľná s kožou človeka a dokáže sa rozpínať či zmršťovať. Pod týmto povrchom je pena, s dostatočnou silou niesť váhu auta.

Ovládacie prvky sú pod povrchom „pneumatiky“ a menia tvar pomocou elektrických impulzov, ako ľudské svaly. Vďaka tomu má možnosť prispôsobovať sa vozovke či poveternostným podmienkam.

Vzhľad pri mokrých podmienkach

Zdroj: Goodyear

​Čo v prípade defektu? Senzory ho lokalizujú a následne otočia koleso tak, aby mohli špeciálne materiály automaticky pretiecť smerom k diere a tým ju opraviť.

Zdá sa to ako sci-fi, avšak technológia postupuje neuveriteľným tempom vpred. Momentálne je len otázkou času, kedy sa na svet dostanú prvé plne autonómne vozidlá, ktoré časom možno vytlačia klasické automobily.

A je možné že budú disponovať práve pneumatikami na štýl konceptu spoločnosti Goodyear.​