Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.09.2021, 12:20

Elektrická doba zasiahla aj známu terénnu legendu. Koncept má štyri motory a veľké ambície

Predpokladaný termín zavedenia do sériovej výroby je rok 2024. Dovtedy by sme mali postupne spoznať aj bližšie technické špecifikácie chystaného "elektro-Géčka".

Elektrická doba zasiahla aj známu terénnu legendu. Koncept má štyri motory a veľké ambície
Zdroj: Daimler

Pre niektorých Slovákov je to stále mafiánske auto 90. rokov, avšak niet pochýb o tom, že Mercedes-Benz Triedy G patrí už roky svojimi schopnosťami k absolútnej špičke vozidiel určených aj do terénu. A to aj napriek tomu, že jeho cenovka nie je práve najnižšia. Nedávno dokonca oslávil tento model úctyhodných 40 rokov produkcie (r. 2019) a pokračuje v svižnom tempe ďalej.

Ide o produkt prémiovej automobilky a v aktuálnej generácii už disponuje skutočne luxusne poňatou kabínou či technológiami v útrobách. Možno aj preto vídame tieto modely častejšie niekde na parkoviskách obchodných domov, než v ťažkom teréne. Rukami nám prešiel pred časom vydarený variant G500 a uznávame, že svojej povesti nezostal nič dlžný aj napriek výraznému medzigeneračnému prepracovaniu.

​Nechýba masívna konštrukcia, hranaté (i keď trochu zjemnené) tvary a pod kapotou pochopiteľne výkonný plnokrvný benzínový osemvalec s objemom štyroch litrov či výkonom až 310 kW (422 koní) a 610 Nm krútiacim momentom. 

V našom prípade disponoval okrem pohonu všetkých kolies i trojicou uzamykateľných diferenciálov a redukciou, čo pri nájazdovou uhle vpredu na úrovni 31° a vzadu 30° umožňuje s chladnou hlavou brázdiť aj zdanlivo nezdolateľné miesta či brodiť sa v hĺbke až 70 centimetrov.

Vzhľadom na aktuálnu elektricky pozitívnu dobu bolo len otázkou času, kedy elektrifikácia zasiahne aj takéto ikonické modely, ktoré na cestách pôsobili, že sú nezdolateľné a rešpekt si vydobýjali aj prenikavým dunivým zvukom benzínového motora.

Nuž, nariadenia a normy sú nekompromisné a podriadiť sa nimi časom zdá sa musia aj tí na vrchole. Mercedes teda pri príležitosti výstavy IAA 2021 v Mníchove ukázal novinku, ktorá odštartuje novú éru aj pre "géčko" - plne elektrický Concept EQG.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 65% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.