Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.10.2020, 13:20

Bugatt​i predstavilo kladivo na hyperšporty. Novinka zrýchli na 500 km/h za 20 sekúnd

Čo ak by Bugatti vyvinulo radikálne ľahký, úplne nový koncept auta s použitím svojho ikonického osemlitrového motora W16? Tu je odpoveď, model Bolide.

Bugatt​i predstavilo kladivo na hyperšporty. Novinka zrýchli na 500 km/h za 20 sekúnd
Zdroj: Youtube/Bugatti

Výrobcovia hyperšportov medzi sebou neustále súťažia a je zaujímavé sledovať, na aké hranice sú schopní zájsť. Bugatti je známe svojimi šialenými výtvormi, ktoré siahajú na limity z pohľadu rýchlosti a zrýchľovania.

Veď napríklad jeden z najznámejších modelov automobilky, Chiron, bol vo verzii Sport schopný dosiahnuť rýchlosť 490,484 kilometra za hodinu a stanovil tak minulý rok nový rekord.

​V britských mierach vyznie tento titul ešte lepšie, nakoľko sa Chiron stal prvým cestným autom planéty, ktorý prekonal hranicu 300 míľ za hodinu (304,77 mph). Tento pokus bol odpoveďou na model Koenigsegg Agera, ktorý obral model Bugatti Veyron o titul - držal ho s hodnotou 431 km/h od roku 2010.

Honba za rýchlosťou

Nedávno sa do týchto vôd ponorila aj spoločnosť SSC s modelom Tuatara, ktorá stanovila nový svetový rekord po prekonaní hranice 500 kilometrov za hodinu na bežnej ceste (532,8 km/h, respektíve 331,15 mph). Dokonca ide o produkčné auto, takže ak sa vám jeden kúsok ujde, môže byť váš za zhruba 1,47 milióna eur.

Bugatti si však nedávno položilo otázku, kam až je v súčasnosti tím vývojárov a konštruktérov schopný zájsť s výkonmi v kombinácii s ich legendárnym osemlitrovým motorom W16, ak sa s hmotnosťou dopracujú na minimum.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 55% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.