Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.10.2020, 11:12

Toto je najrýchlejšie auto sveta. Na bežnej ceste prekonalo 500 km/h rýchlosť

Pokus o prekonanie hranice 500 kilometrov za hodinu skoro nedopadol šťastne, no napokon model SSC Tuatara svetový rekord dosiahol.

Toto je najrýchlejšie auto sveta. Na bežnej ceste prekonalo 500 km/h rýchlosť
Zdroj: SSC

V rôznych dielňach a laboratóriách nájdeme vozidlá, ktorá dokážu prekonať na súši aj 1 235 kilometrov za hodinu, teda rýchlosť zvuku, píše iDNES.cz.

Lenže to sú stroje, ktoré majú k autám naozaj ďaleko, skôr to sú rakety na kolesách, v ktorých je jazda možná len v priamom smere a brzdí sa padákmi. Vo svete "bežných" áut platí za bájnu métu rýchlosť 500 kilometrov za hodinu.

​Teraz ju prekonal takmer neznámy americký hyperšportový automobil SSC Tuatara. Stal sa tak najrýchlejším produkčným autom sveta a držiteľom svetového rekordu. Že ide o produkčné vozidlo znamená, že ich výrobca postaví viac a môžete si ho i kúpiť. Ak sa vám jeden kúsok ujde a máte aspoň zhruba 1,47 milióna eur.

O titul najrýchlejšieho hyperšportového modelu sa na diaľku preťahovali Bugatti s Koenigseggom, vývojári ladili sofistikovanú techniku ​​(Koenigsegg), vypreparovávali trať (Bugatti využíva testovací polygón Ehra-Lessien koncernu VW, do ktorého značka patrí), Američania idú často na veci oveľa priamočiarejšie.

Nešlo to úplne hladko

Len si ukontrolovali počasie a vyrazili na diaľnicu pri Las Vegas (State Route 160, kde pred tromi rokmi ukazoval svoje schopnosti práve Koenigsegg), 10. októbra rozbehol stroj pripomínajúci svojím vzhľadom modlivku britský pretekár Oliver Webb na 532,8 kilometra za hodinu, teda amerických 331,15 míľ za hodinu.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 55% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.