Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.11.2019, 15:04

Slovenská beštia zvládla náročnú skúšku. Výbuch ôsmich kilogramov TNT

Vojenský špeciál Zetor Gerlach 4x4 pohltil pri testoch až osem kilogramov najsilnejšej trhaviny, trúfa si však na viac.

Domáce obrnené vozidlo Gerlach 4x4, ktoré je dielom slovenskej firmy Zetor Engineering, prešlo skúškou ohňom. Využíva kabínu ako samostatný prvok, ktorý je osadený na podvozku Rolling Chassis ZETOR.

To prispieva v prípade výbuchu pod vozidlom k prvotriednej bezpečnosti posádky vo vnútri. Dôkazom toho bol i najnovší test. Pod dozorom štátnej skúšobne nechal výrobca odstreliť kompletné vozidlo vo verzii, v akej by malo ísť na trh. Nedávno sme si ho dokonca vyskúšali na vlastnej koži.

​Celková základná hmotnosť modelu Gerlach 4x4 je približne 12 ton a o pohon sa stará nemecký šesťvalcový motor MTU s výkonom 240 kW (326 koní) s nadštandardným krútiacim momentom na úrovni 1 300 Nm.

Spolupracuje pritom so šesťstupňovou automatickou prevodovkou pre maximálne využitie výkonu v celej škále otáčok. Vďaka palivovej nádrži s objemom 220 litrov môže Gerlach prejsť až 800 kilometrov - maximálka je 117 (počas testov až 125) kilometrov za hodinu.

„Pod kabínou, ako i pod nápravou vozidla sme previedli výbuch NATO metodikou s úrovňou ôsmich kilogramov trhaviny – trinitrotoluénu (TNT), ktorý odpovedá najvyššej v súčasnosti dosiahnutej úrovne ochrany v tejto triede vozidiel," povedal Juraj Paľko za spoločnosť Zetor Engineering Slovakia.

Celá divadlo trvalo približne sekundu a pritom stálo takmer milión eur. Ide teda o obrovskú dôveru vo výsledky práce slovenských vývojárov. Ako to dopadlo? To už ukazujú priamo zábery spoločnosti Zetor Engineering z testov, ktoré sa konali v špeciálnom areáli pri nemeckom Schrobenhausene.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 58% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.