Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.10.2019, 00:00

Obrnená beštia zo slovenskej dielne. Šoférovali sme vojenský Gerlach 4x4

Na malú chvíľu sme mohli "prevetrať" obrnené taktické vozidlo Zetor Gerlach 4x4 na uzavretej terénnej ploche blízko Bratislavy.

Špeciálny projekt Gerlach 4x4 mal svetovú premiéru v máji minulého roka na veľtrhu IDEB v Bratislave. Taktické obrnené vozidlo je dielom slovenskej firmy Zetor Engineering, pričom sa už stihlo predstaviť aj v Slovinsku, Česku, Rumunsku, Belgicku, Veľkej Británii a Poľsku, kde sa aktuálne zúčastňuje aj tendra na obnovu vozidiel 4x4 pre poľskú armádu.

Odborné hodnotenia zahraničných expertov a partnerov zapojených do projektu od začiatku hovoria o tom, že slovenský projekt Gerlach je konkurencieschopný aj v medzinárodnom meradle. Úspech môže dosiahnuť napríklad v Egypte.

​Svoje o tom prezrádza aj samotný názov, ktorý vozidlo prevzalo po najvyššom vrchu Slovenska. Projekt Gerlach 4x4 využil svoju nevýhodu neskorého vývoja a príchodu na trh v konečnom dôsledku ako prednosť a dokáže tak ponúknuť unikátne riešenia a výhody, ktoré konkurencia nedokáže.

Jednou z výhod bolo uzavretie strategickej dohody o spolupráci s jedným z lídrov svetového zbrojárskeho priemyslu, spoločnosťou Rheinmetall Protection Systems GmbH. Dohoda sa týka spoločného vývoja riešení balistickej a proti-mínovej ochrany vozidla Gerlach a vo svete tak vzbudzuje väčší rešpekt.

Nastupovanie do vozidla bolo kvôli výške trochu náročnejšie, no vo vnútri je vozidlo až prekvapivo prívetivé - v rámci možností. Samozrejme, dôraz sa tu kladie na jednoduchosť a dlhú životnosť všetkých dielov, respektíve na nešetrné zaobchádzanie s nimi. Zabudnite teda na luxus, hoci odhlučnenie kabíny je skutočne na veľmi dobrej úrovni - porovnať sa dá napríklad so staršími vozidlami.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 57% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.