Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.10.2018, 13:16

Potvrdené. Nová Škoda Octavia sa začne odhaľovať už budúci rok

  • Štvrtá generácia obľúbenej Octavie sa predstaví v najbližšom roku. Na stretnutí s novinármi to uviedol Christian Strube, člen predstavenstva značky zodpovedný za vývoj.
  • Odhalil tiež, že elektrifikovaná verzia modelu Citigo nesie označenie Citigo-e.
Potvrdené. Nová Škoda Octavia sa začne odhaľovať už budúci rok
Zdroj: HN/ Drahomír Piok

Nová Škoda Octavia, jedno z najpredávanejších áut na slovenskom trhu, sa predstaví už v roku 2019, ďalšími novinkami pre Európu budú v nasledujúcom roku okrem elektrického modelu Citigo aj plug-in hybridná verzia Superbu a úplne nový malý crossover, ten sa bude predstavovať pravdepodobne ako úplne prvý.

Octaviu predstaví Škoda podľa Strubeho v oboch karosárskych verziách: liftbacku i kombi. Dokonca sa objavili špekulácie, že kombík by mal byť prvý.

Súčasná generácia modelu Octavia po absolvovaní modernizácie:

​Podľa zdroja iDNES.cz z automobilky bude odhalenie štvrtej generácie najdôležitejšieho modelu značky postupné, v plnej miere by sa potom auto malo predstaviť až tesne pred koncom budúceho roka. Uvedenie na trh sa dá očakávať až v roku 2020.

Nová generácia Octavie bude stáť na inovovanom prevedení modulárnej platformy MQB, ktorú využíva aj aktuálny model. Nová generácia má dostať mild-hybridnú technológiu, v ktorej 48-voltový systém pomáha spaľovaciemu motoru.

Už sa tiež hovorí aj o novej generácii športovej Octavie RS. Tá by podľa vyhlásenia Strubeho pre britský magazín Autocar mohla v benzínovom prevedení dostať hybridný techniku. Zachovaná má byť aj pritom aj turbo-dieselová verzia.

Základným motorom Octavie majú zostať litrové trojvalce, ťažiskom benzínovej ponuky budú motory 1,5 TSI a v ponuke má zostať tiež známy dvojliter. Turbo-dieselové agregáty zostanú s objemom 1,6 a dvoch litrov.

Špekuluje sa tiež o klasickej hybridnej verzii v prevedení plug-in, teda s možnosťou dobíjania batérie zo zásuvky. Pravdepodobné je aj nasadenie hybridného pohonu, v ktorom je benzínový štvorvalec 1,5 TSI upravený na spaľovanie zemného plynu.

Túto technológiu by mala dostať aj ďalšia novinka, ktorej premiéra je naplánovaná na budúci rok - malé SUV, ktorého vzhľad predznamenal tento rok na jar koncept s označením Vision X.

V roku 2019 sa predstavia taktiež prvé elektrifikované modely Škody. Malé Citigo do zásuvky má dostať meno Citigo-e, zatiaľ však nie je jasné, či vo finálnej verzii mena zostane aj pomlčka. Elektrické Citigo má mať dojazd na úrovni zhruba 300 kilometrov.

​Keď sa začne na konci budúceho roka predávať elektrická verzia českého minivozidla, nemala by jeho cena vrátane DPH presiahnuť hranicu pol milióna českých korún - teda asi 19-tisíc eur. Tým by sa novinka stala vôbec najlacnejším plnohodnotným elektromobilom na českom trhu. Na Slovensku je to v podstate podobne.

Hybridné prevedenie Superbu potom bude predstavovať tiež facelift tejto vlajkovej lode českej značky. Škoda investuje v najbližších piatich rokoch do alternatívnych pohonov a nových služieb mobility zhruba dve miliardy eur.

Ide o najrozsiahlejší investičný program automobilky Škoda. V roku 2025 chce mať následne desať modelov na elektrický pohon, z toho šesť čistých elektromobilov.