Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.10.2018, 10:45

Najlacnejší v Česku. Koľko bude stáť vôbec prvý elektromobil Škody?

Elektrická verzia mini automobilu Škoda Citigo by nemala cenou vrátane DPH presiahnuť hranicu pol milióna českých korún (čiže asi 19-tisíc eur), zistil špecializovaný Automagazín Autonaelektřinu.

Najlacnejší v Česku. Koľko bude stáť vôbec prvý elektromobil Škody?
Zdroj: Škoda

Podľa informácií portálu PushEVS.com predstavitelia automobilky z Mladej Boleslavi požadujú, aby konečná cena za novinku nepresiahla hranicu 19 000 eur.

Auto má, rovnako ako jeho dvojčatá, s ktorými ho koncern Volkswagen vyrába v Bratislavskej továrni, dostať batériu s kapacitou 37,7 kWh.

Takto vyzerá modernizovaná verzia Škody Citigo - modelu, ktorý v budúcnosti absolvuje elektrifikáciu:

"To je dokonca viac, než má v súčasnosti e-Golf. Taká zásoba elektriny už nepochybne vystačí na sľubovaný dojazd okolo 270 kilometrov v cykle WLTP, " uvádza magazín Autonaelektřinu.cz.

Citigo bude pritom vôbec prvým sériovo vyrábaným elektrickým modelom Škody. Berhnard Maier, šéf českej značky na nedávnom autosalóne v Paríži zopakoval plány na budúce roky.

"V budúcom roku predstavíme model Superb s plug-in hybridným pohonom a prvým čisto elektrickým vozidlom v našom portfóliu bude model Citigo, ktorý predstavíme v roku 2019. Prvým novo vyvinutým čisto elektrickým modelom bude však v roku 2020 sériová verzia konceptu Vision E. Do roku 2025 budeme mať v ponuke celkom desať elektrifikovaných modelov," hovorí Maier.

Na prvý elektromobil začnú prijímať predajcovia Škody predobjednávky v prvom štvrťroku budúceho roka, vyrábať sa následne začne v treťom kvartáli.

Elektrické mini-novinky čaká v niekoľkých najbližších rokoch značný rozvoj a s tým by malo prísť aj znižovanie ceny.

"Zatiaľ je najlacnejší štvormiestny Smart EQ Forfour, ktorý sa dá v Česku kúpiť za 578 900 českých korún. Je však veľmi pravdepodobné, že ho v blízkej dobe doplní technicky identický Renault Twingo, " uzatvára špecializovaný Automagazín.

​Za ceny pod pol milióna českých korún sa dnes u našich susedov dajú kúpiť len mestské vozidlá. Renault ponúka dvojmiestne Twizy za 319 900 korún, ostravská firma Velor-X-Trike potom ním inšpirované napodobeniny od necelých 150 tisíc českých korún.

Na českom trhu ešte figuruje obskúrny čínsky elektromobil Yogomo s cenou 295 tisíc českých korún. Do pol milióna korún sa tiež zmestí základné prevedenie "mopedoauta" Aixam vo verzii do zásuvky

Na Slovenskom trhu je medzi najlacnejšími modelmi, ktoré nepresahujú hodnotu 19-tisíc eur, napríklad čínske „elektro-približovadlo“ ZD D1.