Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.08.2018, 14:42

Mercedes vytvoril zrejme najlepšie hasičské auto do terénu. Nezastaví ho takmer nič

Extrémny terén bude pre príslušníkov hasičského zboru maličkosťou, najmä keď si zaobstarajú Unimog od Mercedesu-Benz.

Mercedes vytvoril zrejme najlepšie hasičské auto do terénu. Nezastaví ho takmer nič
Zdroj: Mercedes-Benz

Zameranie prémiovej nemeckej značky Mercedes-Benz siaha ďalej, než len na bežné cesty či ľahší terén. V ponuke sa však nachádzajú okrem hatchbackov, sedanov, kombíkov, ostrých športových áut či SUV-čiek, taktiež extrémne terénne vozidlá.

Do tejto kategórie patrí nepochybne aj úžitkový model Unimog. Ten sa okrem iného vyrába aj v špeciálnej verzii určenej pre hasičský zbor, pričom ho využívajú aj napríklad v susednej Českej republike.

Pozrite si špičkový hasičský stroj Mercedes-Benz Unimog v akcii:

Vďaka kompaktným rozmerom, 6,7 metra na dĺžku a 2,5 metra na šírku, dokáže Unimog U 5023 poskytnúť špičkové vlastnosti v ťažkom teréne a spĺňať tak vysoké nároky pre službu v hasičskom zbore pri plnení úloh v lesoch.

Nedávno sme vám priniesli tiež článok o unikátnom českom hasičskom vozidle, ktoré meria na dĺžku viac ako 12 metrov. Vďaka tomu je schopné poňať viac vody či hasiacej peny, než Mercedes-Benz Unimog.

Zdroj: Mercedes-Benz

​Ten totiž dokáže odviesť maximálne štyritisíc litrov vody a 500 litrov hasiacej peny. Jeho vodné "delá" sú vyrobené spoločnosťou Ziegler a ich výkon je na úrovni tritisíc litrov vody za minútu.

O pohon vozidla sa stará štvorvalcový naftový motor s objemom 5,2-litra a poskytuje výkon 170 kW s krútiacim momentom 900 Nm. Samozrejmosťou je prítomnosť pohonu všetkých štyroch kolies a schopnosť brodiť sa ťažkým terénom podčiarkuje až 450 milimetrová svetlá výška auta.