Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.08.2018, 13:21

Tatra odhalila český unikát. Obrie hasičské auto s dĺžkou cez 12 metrov

S jedným z troch najväčších výrobcov hasičských zariadení na svete, skupinou Rosenbauer, spojila sily česká spoločnosť Tatra Trucks a vytvorili spolu unikátne obrie vozidlo.

Tatra odhalila český unikát. Obrie hasičské auto s dĺžkou cez 12 metrov
Zdroj: Rosenbauer

Legendárna značka Tatra a jej hasičské špeciály sú naozaj výnimočné, nakoľko sú odborníkmi a zákazníkmi cenené z hľadiska vysokej priechodnosti takmer akýmkoľvek terénom, no tiež z hľadiska jazdnej stability a efektivity prevádzky.

Spoluprácou so spoločnosťou Rosenbauer vznikol unikát s názvom Tigon. Cieľom projektu bolo vyvinúť špeciál s čo možno najväčším hasičským výkonom bez ohľadu na aktuálny "pracovný" terén.

​​Ide o štvornápravového obra s rázvorom 4 490 milimetrov, šírkou 2 900 milimetrov, výškou 3 700 milimetrov a dĺžkou závratných 12 285 milimetrov. V rámci projektu Tigon však môže ísť o spomínaný štvornápravový, alebo dokonca päťnápravový automobil.

Vzhľadom na celkovú šírku, budú primárnym pôsobiskom novinky najmä priemyselné priestory či letiská. Maximálna povolená hmotnosť je až 43 ton a na rozhýbanie tohto kolosu má poslúžiť 16,12-litrový šesťvalec Volvo TAD164VE-B s výkonom 515 kW (700 koní).

Spojený je s plne automatickou prevodovkou Allison 4800 a prídavnou/zostupnou prevodovkou Tatra. Vozidlo je schopné dokonca hasiť v režime pri plnej jazde. Inšpiráciou z vojenských áut je potom systém schopný regulovať tlak v pneumatikách podľa aktuálneho terénu.

Novinka stojí na podvozku Tatra Force 8x8 vychádzajúcom z príslušnej rady vozidiel, pričom disponuje tiež množstvom najmodernejších konštrukčných opatrení. Štvordverová dvojkabína Force (1+2+2 nového prevedenia bez krytu motora poskytuje vozidlo veľmi nízku siluetu a priaznivú celkovú výšku vozidla.

Firma Rosenbauer sa následne postarala o nástavbu, kde využíva hliníkový materiál vo forme plochých dielov rezaných laserom, spevňujúcich priestorových prvkov a špeciálne štruktúrovaných odľahčených častí.

Nádrže na vodu s objemom deväťtisíc litrov a technickú penu s objemom 3500 litrov sú vyrobené z polypropylénu a dokážu prepraviť v prípade potreby taktiež pitnú vodu.

Zdroj: Tatra Trucks

​Unikát zahŕňa štandardné čerpadlo Rosenbauer N80 s pracovným tlakom 10 barov a kapacitou osemtisíc litrov za minútu. Taktiež je tu vysokotlakové čerpadlo Rosenbauer H5 s pracovným tlakom 40 barov a kapacitou 500 litrov za minútu. Pre hasenie za pomoci peny využíva vozidlo Tigon systémy Rosenbauer Hydromatic a Fixmix 2.0E.

Na streche nájdeme elektricky ovládanú vežičku Rosenbauer RM 80C s výkonom 9500 litrov za minútu pri pracovnom tlaku 10 barov, pričom môže vrhať prúd v plnej alebo polovičnej kapacite.

Zasiahnuť vie ohnisko až do vzdialenosti sto metrov a je schopná otáčať sa o 360 stupňov. Ďalším elektricky z interiéru ovládaným delom môže posádka hasiť do vzdialenosti 70 metrov od vozidla s otáčaním sa o 330 stupňov.