Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.01.2021, 00:00

Vyskúšali sme všestranné SUV od BMW. V čom voči konkurencii zaostáva?

Plug-in hybridná novinka od BMW s označením X3 xDrive30e ponúka všetko to, čo od prémiového SUV očakávate. Pridáva k tomu plug-in hybridnú techniku, no s istými medzerami.

Vyskúšali sme všestranné SUV od BMW. V čom voči konkurencii zaostáva?
Zdroj: HN/Radoslav Petrík

Rok 2020 sa bezpochyby niesol v znamení príchodu mnohých elektrifikovaných či plne elektrických vozidiel. V zásade už drvivá väčšina značiek má vo svojom portfóliu obsiahnuté modely nielen so spaľovacím, ale taktiež i mild-hybridným, plne hybridným alebo dokonca plug-in hybridným pohonným ústrojenstvom. 

Mild-hybridy to hrajú skôr na nižšie emisie a ku konečnej nižšej spotrebe až tak markantne neprispievajú. Plne hybridné kúsky sú následne skvelou voľbou pre ľudí, ktorí nechcú alebo nemajú možnosť nabíjania vozidla z externého zdroja. Systém teda generuje energiu automaticky a vy sa v podstate nemusíte o nič starať. Benefitom je nižšia spotreba, no nemožnosť dlhšej jazdy len na elektrinu.

​Príjemným kompromisom medzi bežným a elektrickým modelom je potom spomínaný plug-in hybrid. Ten vám totiž poskytuje i jazdenie výhradne na elektrickú energiu, avšak batérie s väčšou kapacitou je nutné externe dobíjať na nabíjacích staniciach a najmä v domácich podmienkach (bežná sieť alebo wallbox) počas noci.

Ak patríte k ľuďom, ktorí takýto druh auta dokážu naplno využiť a obzerajú sa po prémiovkach, do hľadáčika môžete pridať aj BMW X3 v prevedení xDrive30e. Ak vám teda vlastnosti novinky budú vyhovovať.

Výkon a skvelá jazda

Mníchovský výrobca je už roky známy tým, že svojim modelom predáva športové vlastnosti. A pritom nezáleží na tom, či sedíte v sedane alebo kompaktnom SUV typu X3. Jednoducho, podvozok (hoci adaptívny) je aj v tomto prípade naladený skôr tuhšie a vyslovene plavnú jazdu s maximálnym pohlcovaním všetkých výtlkov a nerovností na vozovke čakať netreba.

Nenahráva tomu ani prítomnosť 20-palcových diskov a runflat pneumatík. Kto však túži po aute s modro-bielou "vrtuľou" na kapote, musí s niečím takým počítať a rozhodne to neberieme ako negatívum. 

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 75% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.