Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.11.2020, 00:00

Zabudnite na MPV či SUV. Vyskúšali sme ideálne auto pre naozaj veľké rodiny

Kedysi populárny segment MPV, ktorého predstaviteľom bol i Opel Zafira, pomaly zaniká. Známe meno má teraz oprášiť úplne nový model v ponuke značky.

Zabudnite na MPV či SUV. Vyskúšali sme ideálne auto pre naozaj veľké rodiny
Zdroj: HN/Radoslav Petrík

Opel Zafira patril dlhé roky medzi uznávaných zástupcov rodinného segmentu MPV, kedy ponúkal skvelú dávku priestoru a praktického využitia. S plynúcimi rokmi sa však popularita tohto segmentu zmenšovala a modely zvyčajne nahradili športovo-úžitkové vozidlá alebo zostali úplne bez nástupcov. Dôkazom je odchádzajúci Seat Alhambra či práve Zafira.

Avšak zatiaľ čo mnohí by čakali náhradu populárnym crossoverom alebo SUV, Opel sa po nedávnom spojení s koncernom PSA rozhodol zachovať praktickú stránku a rodinné zameranie označenia Zafira. A čo viac, dokonca ešte tieto vlastnosti znásobil. Zafira totiž v ponuke zostáva, dostala prívlastok Life a stal sa z nej priestranný minivan. Aký je?

Po vzore súrodencov

Klamali by sme, ak by sme tvrdili, že novinka v portfóliu je čistokrvným výtvorom práve automobilky Opel. Ide totiž o ďalšieho súrodenca doterajších modelov Peugeot Traveller, Citroen Spacetourer a Toyota Proace Verso. Každý zo spomínaných modelov má totiž rovnaký základ, líšia sa iba detailmi v podobe prednej masky, predných svetiel, emblému výrobcu a v kabíne napríklad iným volantom.

Okrem toho je drvivá väčšina dielov Peugeotu, Citroenu i Toyoty úplne totožná aj u novo vzniknutej Zafiry. Avšak úprimne, práve elegantné biele prevedenie tohto minivanu sa nám najviac páči v podaní Oplu. Veľa sa toho síce nikdy nemení, no toto vypracovanie nám príde najelegantnejšie a najsympatickejšie.

K dispozícii sú tradične tri rôzne dĺžky (S, M a nami testovaná verzia L - 5,3 metra) a zákazník si môže zvoliť päť, šesť, sedem, osem alebo až deväť miest na sedenie. Nechýbajú ani posuvné dvere, ktoré oceníte pri manipulácii s detskými sedačkami a parkovaní v úzkych boxoch (keďže je medzi prednými sedadlami ulička, môžete cez ne vystúpiť aj ako vodič). Každopádne, nejaké priame porovnávanie s predchodcom aktuálnej Zafiry nepripadá do úvahy, ide totiž o dva úplne iné typy áut. Hoci spoločnou charakteristickou vlastnosťou je nepochybne ich praktickosť.

V našom prípade sme mohli v najdlhšej verzii využívať osem plnohodnotných miest (dostupné aj v najkratšom variante) a okrem toho nám ešte zvýšil viac než dostatočný batožinový priestor za tretím radom sedadiel. Po vybratí oboch zadných radov potom dokonca získate až 4,9 m3 voľného priestoru, takže model ľahko dokáže zastúpiť úlohu rodinného vozidla i príležitostnej úžitkovej dodávky.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 65% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.