Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.08.2020, 00:00

Najideálnejšia verzia britskej ikony. Pri tomto aute však zabudnite na praktickosť

HN sa bližšie pozreli na najvýkonnejšiu benzínovú verziu mestského modelu s označením MINI John Cooper Works vo vyhotovení Cabrio.

Najideálnejšia verzia britskej ikony. Pri tomto aute však zabudnite na praktickosť
Zdroj: HN/Radoslav Petrík

Ikony. To sú autá, ktoré po vyslovení ich názvu každý spozná, vie, ako vyzerajú, čo znamenajú a s akou krajinou sú úzko späté. A nemusíte byť pritom ani zarytými fanúšikmi motoristického sveta.

No a práve do tejto kategórie patrí nepochybne i legendárna britská značka MINI, od ktorej sme si na týždňový test prevzali poriadne štýlový model, a to dokonca vo vrcholnej benzínovej verzii John Cooper Works, ktorá je v kombinácii s otvorenou Cabrio koncepciou karosérie azda vôbec najideálnejším vyhotovením tohto kompaktu. Ak by sme totiž mali našu skúsenosť zhrnúť, pomenovali by sme túto novinku „generátorom emócií“.

Kompaktná raketa

Za skvelé pocity z jazdy môže okrem iného dvojlitrový benzínový motor, ktorý produkuje 231 koní a dokáže vystreliť túto kompaktnú oblú krabičku na stovku za 6,5 sekundy. Možno sa to nezdá ako špičkový údaj, no pocitovo si razí novinka cestu vpred naozaj poriadne dynamicky, a to lineárne už od pomerne nízkych otáčok až zhruba po šesťtisíc otáčok.

Skvelou správou je, že ak si na športovom osemstupňovom automate zvolíte manuálny režim, pokojne zavítate bez preradenia aj do červeného poľa obmedzovača. A presne tak to má fungovať. Ani v bežnom režime však prevodovka počas testu nezaváhala a s motorom tvorí rozumejúcu si dvojicu.

Ak je to možné, pokojne bude tlačiť agregát do nízkych otáčok, no len čo silnejšie zošliapnete plynový pedál, podradí aj o niekoľko stupňov a vystrelí vás vpred. Spolu s hutným športovým prejavom dvojice výfukov s občasným decentným zapraskaním. Okrem toho v ostrom režime vás prevodovka pri preradení aj sympaticky „nakopne“.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 72% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.