Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.07.2020, 00:00

Zabudnite na elektromobily. Vyskúšali sme legendu, ktorá si zaslúži obdiv okolia

Cestovanie do zahraničia sa aktuálne neodporúča? Tak sme si Ameriku, pre mnohých vysnívanú krajinu, priniesli domov. V podobe Fordu Mustang GT vo verzii Convertible.

Zabudnite na elektromobily. Vyskúšali sme legendu, ktorá si zaslúži obdiv okolia
Zdroj: HN/Radoslav Petrík

Je iba málo áut, ktoré sa môžu pýšiť takouto popularitou, a to aj v kruhoch ľudí, ktorí sa vôbec neradia medzi zarytých automobilových fanúšikov. Jednoducho, ak sa niekoho spýtate na typické americké auto, medzi odpoveďami bude nepochybne dominovať Mustang. Meno, čo pozná azda každý, predstavuje vozidlo, ktoré patrí k najpredávanejším športovým automobilom sveta.

A pritom vás finančne nezruinuje. Teda, ako sa to vezme. Mustang je jedným z najdostupnejších vozidiel, ktoré pod kapotou ukrývajú špičkový osemvalcový päťliter, cenou len tesne prevyšujú 50-tisícovú hranicu a napriek prísnym európskym limitom nestrácajú na svojom charaktere. Jednoducho rarita.

​To sa však už čoskoro zmení a samotná značka avizuje, že ak premýšľate o kúpe, práve teraz je ten správy čas. Približne od budúceho roka má totiž cena práve vzhľadom na emisné limity a hroziace pokuty vzrásť. A to naozaj citeľne.

(Ne)priateľ susedov

Mustang sa do Európy oficiálne dostal až vo svojej šiestej generácii, musel prejsť istým „európskym skultúrnením“ a v roku 2018 dokonca dostal príjemný facelift, ktorý jeho vzhľad ešte zatraktívnil. O popularitu modelu sa nezaslúžili len mnohé filmy, ktoré ho propagovali a kde hral hlavnú úlohu, ale taktiež charakteristický dizajn, dostupnosť plnokrvného osemvalca pod kapotou či pohon výhradne zadnej nápravy.

My sme dostali do rúk ideálnu letnú verziu Convertible so skladacou plátennou strechou a výrazným červeným lakovaním Race Red. Pod kapotou v minulosti mohol pracovať nielen osemvalec, ale aj 2,3-litrový štvorvalcový agregát EcoBoost, ktorý však mal v predajoch len chabé zastúpenie, a tak sa z portfólia vytratili. Pravdu povediac, ani sa nečudujeme. Už prvé naštartovanie pred showroomom po prevzatí auta je niečo ako zobudenie nahnevaného grizlyho.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 71% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.