Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.04.2020, 14:04

Rodinné SUV, ktoré dokonale maskuje svoju veľkosť. Poteší aj spotrebou

Len v máloktorom aute si vychutnáte takéto dokonalé ticho. To však zďaleka nie je všetko, čo ponúka tento päťmetrový Lexus RX 450hL.

Rodinné SUV, ktoré dokonale maskuje svoju veľkosť. Poteší aj spotrebou
Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová

Označenie RX nie je pre fanúšikov Lexusu žiadnou novinkou. Model RX patrí totiž k tým najvýznamnejším modelom histórie tejto automobilky. Pôvodné SUV z roku 1998 patrilo k mimoriadne príjemným modelom tej doby a aj ono pomáhalo formovať dnes veľmi obľúbený segment športovo-úžitkových vozidiel.

Svetové predaje dosiahli v nasledujúcich dekádach výborné čísla a RX sa stal prvým luxusným hybridom s vlastným dobíjaním. Svoje uvedenie v tejto podobe na trh mal v roku 2005 ako RX 400h. K nám sa do redakcie dostal na test aktuálny vynovený model 450 h s prívlastkom L, teda sedemmiestna predĺžená verzia mohutného SUV.

Zvodná sila

Keď sme videli prvýkrát model RX L 450 h na parkovisku pri prevzatí vozidla, podvedome sme si pískli popod nos také to ťahavé - fíííííít-fijúú. Dizajnérom sa podľa nás podarilo preniesť do reálnej podoby ich hlavný motív, ktorý znel „zvodná sila“. Zároveň dokázali naplniť aj požiadavky pre maximálnu eleganciu vozidla.

Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová

​​Hoci si vozidlo zachovalo dušu z predošlej generácie, ako prvý udrie do očí nový typ prevedenia prednej masky. Automobilka zaexperimentovala rôznymi tvarmi aj veľkosťami tejto takzvanej sieťoviny na mriežke chladiča. Tú lemuje chrómová lišta tvoriaca zároveň línie pre extra ostro rezané LED svetlomety. Tie sú ešte užšie ako v minulej generácii.

​V našej výbave v podobe označenia Luxury sme navyše mali aj novinku - systém adaptívnych diaľkových svetiel Blade Scan. Tie sa postarajú o rovnomernejšie, hlbšie osvetlenie a lepšiu viditeľnosť aj počas noci. K tomu len dodáme, že svetlá boli naozaj skvelé, nočnú cestu osvetľovali pekne rozloženým bledým svetlom a spoľahlivo sa natáčali do zákrut. 

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.