Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.01.2020, 00:00

Jedinečné auto, ktoré upúta viac ako Rolls-Royce. Budete ho milovať, hoci nie je dokonalé

Legendárny japonský model od Suzuki prichádza v skvelej retro-modernej podobe. Aký bol týždeň s ním?

Jedinečné auto, ktoré upúta viac ako Rolls-Royce. Budete ho milovať, hoci nie je dokonalé
Zdroj: HN/Radoslav Petrík

V čase, keď trh zaplavujú novinky najrôznejších značiek ohromne často, je hľadanie bezkonkurenčného modelu veľmi ťažké, ba priam nemožné. Potom je tu však Suzuki s modelom Jimny, ktorý aj napriek svojim kompaktným rozmerom vytŕča z každého radu.

História modelu siaha až do roku 1970, keď sa predstavila vôbec prvá generácia, ktorá našla uplatnenie i v armádnych službách. Nasledovala druhá generácia, ktorá priniesla model na našom území známy skôr pod názvom Samurai.

​Od roku 1998 potom vydržal v predaji s postupnými vylepšeniami tretí (predchádzajúci) model. Keďže sa pre neexistujúcu konkurenciu nemá Suzuki s Jimnym kam ponáhľať a minulá generácia sa stále predávala, uviedla očakávanú novinku až v roku 2018. Rozmerovo, ale taktiež charakterom, zostáva táto „krabica“ verná predchodcovi.

Na dĺžku je o 50 milimetrov kratšia, výška sa zväčšila o päť milimetrov a šírka narástla o 45 milimetrov. Svetlá výška stúpla na 210 milimetrov a rázvor zostal stále rovnako skromných 2 250 milimetrov. Práve takéto parametre však oceníte pri jazde v teréne, kde Suzuki Jimny jasne dominuje, no poďme na to pekne po poriadku.

Pritiahne pozornosť všetkých

Je asi len málo ľudí, ktorým by sa tento model nepáčil. Veď sa naň pozrite – je to také milé retro auto. Predné okrúhle svetlá odkazujúce na minulosť, hranatá vysoká karoséria, takmer kolmé čelné okno, šírku umocňujúce plastové lemovanie a kolesá obalené do úctyhodnej pneumatiky. Celé to zakončuje krikľavé lakovanie a nebudeme jediní, ak povieme, že novinka vyzerá v tejto konfigurácii ako zmenšená verzia Mercedesu-Benz triedy G 4x42.

Kombinácia všetkých spomenutých prvkov vytvára vynikajúci kokteil, za ktorým sa na ulici otáča azda každý. Na križovatkách si nás obzerali okolostojaci vodiči a na chodníkoch na nás ukazovali prstom deti – podobnú pozornosť sme si nezískali dokonca ani so superluxusným SUV od Rolls-Royceu. Jimny je skrátka výnimočné auto.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 69% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.