Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.01.2020, 00:00

Jedinečné auto, ktoré upúta viac ako Rolls-Royce. Budete ho milovať, hoci nie je dokonalé

Legendárny japonský model od Suzuki prichádza v skvelej retro-modernej podobe. Aký bol týždeň s ním?

Jedinečné auto, ktoré upúta viac ako Rolls-Royce. Budete ho milovať, hoci nie je dokonalé
Zdroj: HN/Radoslav Petrík

V čase, keď trh zaplavujú novinky najrôznejších značiek ohromne často, je hľadanie bezkonkurenčného modelu veľmi ťažké, ba priam nemožné. Potom je tu však Suzuki s modelom Jimny, ktorý aj napriek svojim kompaktným rozmerom vytŕča z každého radu.

História modelu siaha až do roku 1970, keď sa predstavila vôbec prvá generácia, ktorá našla uplatnenie i v armádnych službách. Nasledovala druhá generácia, ktorá priniesla model na našom území známy skôr pod názvom Samurai.

​Od roku 1998 potom vydržal v predaji s postupnými vylepšeniami tretí (predchádzajúci) model. Keďže sa pre neexistujúcu konkurenciu nemá Suzuki s Jimnym kam ponáhľať a minulá generácia sa stále predávala, uviedla očakávanú novinku až v roku 2018. Rozmerovo, ale taktiež charakterom, zostáva táto „krabica“ verná predchodcovi.

Na dĺžku je o 50 milimetrov kratšia, výška sa zväčšila o päť milimetrov a šírka narástla o 45 milimetrov. Svetlá výška stúpla na 210 milimetrov a rázvor zostal stále rovnako skromných 2 250 milimetrov. Práve takéto parametre však oceníte pri jazde v teréne, kde Suzuki Jimny jasne dominuje, no poďme na to pekne po poriadku.

Pritiahne pozornosť všetkých

Je asi len málo ľudí, ktorým by sa tento model nepáčil. Veď sa naň pozrite – je to také milé retro auto. Predné okrúhle svetlá odkazujúce na minulosť, hranatá vysoká karoséria, takmer kolmé čelné okno, šírku umocňujúce plastové lemovanie a kolesá obalené do úctyhodnej pneumatiky. Celé to zakončuje krikľavé lakovanie a nebudeme jediní, ak povieme, že novinka vyzerá v tejto konfigurácii ako zmenšená verzia Mercedesu-Benz triedy G 4x42.

Kombinácia všetkých spomenutých prvkov vytvára vynikajúci kokteil, za ktorým sa na ulici otáča azda každý. Na križovatkách si nás obzerali okolostojaci vodiči a na chodníkoch na nás ukazovali prstom deti – podobnú pozornosť sme si nezískali dokonca ani so superluxusným SUV od Rolls-Royceu. Jimny je skrátka výnimočné auto.

90% zľava na predplatné

Získajte neobmedzený prístup k objektívnemu a nestrannému obsahu teraz len za 0,9 € na mesiac.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.