Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.08.2019, 06:20

Štýlové SUV, ktoré si zamilujete. Povie vám aj názor na konkurenčné značky

V redakcii sme vyskúšali vylepšené GLC od Mercedesu-Benz, ale v atraktívnom karosárskom vyhotovení kupé a plnej výbave.

Štýlové SUV, ktoré si zamilujete. Povie vám aj názor na konkurenčné značky
Zdroj: HN/Radoslav Petrík

Krátko po odhalení modernizovanej verzie obľúbeného Mercedesu-Benz GLC sa svetu ukázal v marci i ďalší variant v podobe kupé. O tom, že zástupcovia segmentu SUV sú pre automobilky dnes obzvlášť dôležití, zrejme ani nemusíme príliš hovoriť.

Značky reagujú na dopyt a ten znie jasne – zákazníci jednoducho „bažia“ po športovo-úžitkových autách, a to napriek tomu, že často ponúkajú menšiu praktickosť než vozidlá dokonca menších rozmerov. Zvyčajne sa hrá najmä na city a vie to i Mercedes. Štýlové kupé vyhotovenie modelu GLC je toho dôkazom, pritom aktuálne prichádza vo vylepšenej a skutočne skvelej forme.

Dizajn a technologické vychytávky

Po vzore svojho klasického brata sa aj v prípade kupé verzie mierne pozmenila predná a zadná časť karosérie. Pribudli ozdobné a ochranné prvky pod nárazníkom, nová mriežka chladiča s integrovanou trojcípou hviezdou a bočné prieduchy chladenia. Prepracovaná bola tiež vnútorná grafika svetiel vpredu i vzadu, pričom LED technológiu získajú záujemcovia už v základe.

Pochopiteľne, karoséria kupé sa odlišuje najmä zadnou časťou, kde je plynulo klesajúca strecha ukončená jemnou odtrhovou hranou. Dynamický dojem z novinky podporujú bočné kontúry a obrovské 20-palcové AMG kolesá. Trošku nám prekážala bočná nášľapná hrana, ktorú v 99 percentách prípadov nastupovania a vystupovania nebudete využívať, bude vám zavadzať a pri nepriaznivom počasí si o ňu akurát tak zašpiníte nohavice. Inak sa novinke nedá z prvého pohľadu na karosériu nič vyčítať.

V kabíne už je to Mercedes ako vyšitý a myslíme to doslovne. Spracovanie, obšívanie, výber materiálov a celkový dojem je ohromný. Automobilka jednoducho vie, ako prvotriedne navrhovať a vyrábať interiér áut. Najmä ak ide o vozidlo takpovediac „v plnke“. Vodič sedí na kožených sedadlách s vyhrievaním, ventiláciou a elektrickým nastavovaním.

Nájsť si dokonalú polohu za volantom teda nie je žiadny problém, okrem toho máte dostatočne veľký rozhľad na dianie v premávke. Až na výhľad dozadu, ktorý mierne obmedzuje klesajúca strecha, a teda tiež menšie šikmé zadné okno. Hoci sedíte o čosi vyššie, nepripadáte si, že šoférujete výrazne väčšie auto. Pred vodičom sa nachádza jeden z najlepších, ak nie najlepší, digitálny prístrojový štít. Môžete si ho skvele prispôsobovať a navrhovať, kde sa budú ktoré informácie zobrazovať.

Treba priznať, že na toto sa konkurencia určite nechytá. V strede palubnej dosky je v dobrom zornom uhle osadený displej infotainmentu, ktorý je možné aktuálne ovládať pomocou dotykovej plochy na stredovom tuneli. Pre vyznávačov „priameho kontaktu“ podporuje displej aj dotykové ovládanie a prekvapivo na ňom nijak zvlášť nevidno odtlačky prstov. Horšie je to v prípade klavírneho laku využitého v interiéri, ktorý je doslova magnetom na škrabance a otlačky.

Zdroj: HN/Radoslav Petrík

​Nové GLC Coupé môže mať mnohé funkcie, ktoré vám pri jazde padnú vhod. Spomenúť môžeme napríklad voliteľný prvok Energizing spájajúci rozličné systémy – nastavenie svetla a hudby, klimatizovanie, vhodný výber hudby/videí, ako aj funkciu masáže, vyhrievanie a ventiláciu sedadiel. Couch Energizing pritom využíva údaje z vozidla a okolia, na základe ktorých v konkrétnej situácii odporučí niektorý z programov. Ide o rôzne cvičenia na rozhýbanie krku či chrbta vhodné pri dlhom cestovaní.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.