Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.06.2019, 16:45

Veľký diaľničný test elektromobilov. Ktorý má najnižšiu spotrebu či najväčší dojazd?

Ktorý elektromobil má najväčšiu spotrebu či najväčší dojazd na jedno nabitie? Celkom testom prešlo osem elektrických áut.

Veľký diaľničný test elektromobilov. Ktorý má najnižšiu spotrebu či najväčší dojazd?
Zdroj: Nextmove

Časy, keď elektromobily boli určené výhradne do mesta a ich dojazd dosahoval len niečo vyše sto kilometrov na jedno nabitie, sú preč. Technologický pokrok a vývoj dokonalejších systémov umožňuje súčasným elektromobilom mať ambíciu jazdiť aj mimo mesta - dokonca na diaľniciach.

Veď dojazd elektrických áut je dnes už často aj na úrovni 500 a viac kilometrov. Dnes však nebudeme rozoberať stále ešte problematickú infraštruktúru či ceny a možnosti verejného nabíjania. 

Nemecká auto-požičovňa Nextmove, ktorá ponúka široké portfólio automobilov a tiež elektromobilov, totiž pravidelne uskutočňuje aj zaujímavé testy týchto áut a jedným z nich je aj ten aktuálny. Vybrali si celkom osem známych elektromobilov a vyskúšali ich schopnosti práve pri jazde diaľnici.

​Išlo o 85 kilometrový úsek v nedeľu ráno pri teplote osem stupňov Celzia, ktorý absolvovali automobily v rôznych "režimoch". Prvý bol s dosahovaním rýchlosti 130 kilometrov za hodinu (priemer 115 km/h) a druhý s dosahovaním rýchlosti 150 kilometrov za hodinu (priemer 130 km/h). 

Pre objektívnosť bolo povolené využívať tempomat (bežná súčasť moderných áut) až pri dosiahnutí požadovanej rýchlosti. Rovnako tak boli obmedzenia v súvislosti s rekuperáciou či úplne zakázané využívanie klimatizácie.

​Do testu sa zapojili elektromobily Tesla Model 3 Dual Drive/Long Range (19-palcové letné pneumatiky), Tesla Model S 100D (19-palcové zimné pneumatiky), Tesla Model X 100D (20-palcové letné aj 19-palcové zimné pneumatiky), Hyundai Kona 64kWh (17 palcové zimné a letné pneumatiky) a Audi e-tron (21-palcové letné pneumatiky, klasické a digitálne spätné zrkadlá).

Kapacita batérií jednotlivých modelov je nasledovná: Tesla Model 3 (75 kWh), Tesla S 100D (100 kWh), Tesla X 100D (100 kWh), Hyundai Kona (64 kWh) a Audi e-tron (95 kWh).

Výsledky si môžete prezrieť v našej galérii vyššie. Porovnávali sa spotreby pri každej z rýchlostí, dojazd vozidiel pri každej z rýchlostí a tiež vo výsledkoch nájdete priame porovnanie konkurentov Tesla Model X a Audi e-tron.