Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.06.2019, 13:05

Našli sme ideálne auto na rozbité slovenské cesty. Vyrába ho Citroën

Bežné výtlky a ľahký terén? Vďaka špičkovým tlmičov si s nimi vlajková francúzska novinka hravo poradí a poskytne posádka skutočne prekvapujúci komfort.

Našli sme ideálne auto na rozbité slovenské cesty. Vyrába ho Citroën
Zdroj: HN/Radoslav Petrík

Že v súčasnosti udávajú trendy najmä športovo-úžitkové vozidlá už nie je nič nové a dokazujú to mnohé automobilky, ktoré do svojho portfólia zaradili práve vozidlá tohto segmentu. Zoberme si napríklad taký Rolls-Royce a jeho vôbec prvé SUV Cullinan alebo Lamborghini s modelom Urus. Ani jedna značka by o "esúvéčku" nechcela pred niekoľkými rokmi ani počuť a dnes zažívajú ich novinky veľký úspech. 

Móda športovo-úžitkových áut sa však netýka len podobných prémiových výrobcov uvádzajúcich svoje prvé modely v segmente SUV. Nie. Aj zabehnutí výrobcovia totiž produkujú množstvo "zvýšených" automobilov a to dokonca aj na úkor existujúcich modelov či označení. Ideálnym príkladom môže byť Citroën, ktorý nahradil v portfóliu v minulosti veľmi obľúbený C5 (bežný sedan a kombík) práve SUV modelom C5 Aircross. Aký je?

Dizajn neporeže

Ako je to už pri Citroëne dnes zvykom, dizajn vynecháva akékoľvek ostré hrany a tak je karoséria jedna veľká zaoblená masa. Zámerne spomíname veľkosť, keďže C5 Aircross je vlajkovou loďou značky a je to vôbec najväčšie SUV v ponuke francúzskej automobilky. Samozrejme, nechýbajú členité predné svetlomety, plastové lemy a tiež známe "vankúše" Airbumps v spodnej časti. Tie majú skôr dizajnový význam, no v praxi vedia ako-tak karosériu ochrániť napríklad v teréne či na parkovisku. 

Vzadu upútajú najmä LED svetlá s 3D grafickou technológiou či dvojica "koncoviek výfuku", ktoré sú pochopiteľne zaslepené. Nič prekvapujúce, reálna koncovka výfuku je ukrytá až za nárazníkom. Dizajnu sa nedá v podstate nič vytýkať, za vzor si Citroën zobral overený vzhľad C3-ky a zvyšok nafúknutej karosérie následne prispôsobil. Nikoho to neurazí, no ani nijak extra nenadche. Oživením je potom zaujímavé oranžovo-červené lakovanie Volcano.

Interiér už prinesie trošku viac emócií. Všade je možné vidieť prvky odvodené od Airbumps vankúšov - výduchy klimatizácie, obloženie dverí, detaily na volante, otváranie dverí a podobne. Všetko ladí značka do oblých tvarov. Cez pomerne väčšie dvere, ktoré sa mimochodom veľmi ticho a ľahko zatvárajú, nastúpite na doslova obývačkové kreslá. Značka si totiž pri modeli C5 Aircross zakladá na vynikajúcom komforte a práve k nemu prispievajú mohutné kožené sedadlá so skutočne veľmi mäkkou výplňou. Nie však prehnane.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 67% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.