Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.06.2019, 13:05

Našli sme ideálne auto na rozbité slovenské cesty. Vyrába ho Citroën

Bežné výtlky a ľahký terén? Vďaka špičkovým tlmičov si s nimi vlajková francúzska novinka hravo poradí a poskytne posádka skutočne prekvapujúci komfort.

Našli sme ideálne auto na rozbité slovenské cesty. Vyrába ho Citroën
Zdroj: HN/Radoslav Petrík

Že v súčasnosti udávajú trendy najmä športovo-úžitkové vozidlá už nie je nič nové a dokazujú to mnohé automobilky, ktoré do svojho portfólia zaradili práve vozidlá tohto segmentu. Zoberme si napríklad taký Rolls-Royce a jeho vôbec prvé SUV Cullinan alebo Lamborghini s modelom Urus. Ani jedna značka by o "esúvéčku" nechcela pred niekoľkými rokmi ani počuť a dnes zažívajú ich novinky veľký úspech. 

Móda športovo-úžitkových áut sa však netýka len podobných prémiových výrobcov uvádzajúcich svoje prvé modely v segmente SUV. Nie. Aj zabehnutí výrobcovia totiž produkujú množstvo "zvýšených" automobilov a to dokonca aj na úkor existujúcich modelov či označení. Ideálnym príkladom môže byť Citroën, ktorý nahradil v portfóliu v minulosti veľmi obľúbený C5 (bežný sedan a kombík) práve SUV modelom C5 Aircross. Aký je?

Dizajn neporeže

Ako je to už pri Citroëne dnes zvykom, dizajn vynecháva akékoľvek ostré hrany a tak je karoséria jedna veľká zaoblená masa. Zámerne spomíname veľkosť, keďže C5 Aircross je vlajkovou loďou značky a je to vôbec najväčšie SUV v ponuke francúzskej automobilky. Samozrejme, nechýbajú členité predné svetlomety, plastové lemy a tiež známe "vankúše" Airbumps v spodnej časti. Tie majú skôr dizajnový význam, no v praxi vedia ako-tak karosériu ochrániť napríklad v teréne či na parkovisku. 

Vzadu upútajú najmä LED svetlá s 3D grafickou technológiou či dvojica "koncoviek výfuku", ktoré sú pochopiteľne zaslepené. Nič prekvapujúce, reálna koncovka výfuku je ukrytá až za nárazníkom. Dizajnu sa nedá v podstate nič vytýkať, za vzor si Citroën zobral overený vzhľad C3-ky a zvyšok nafúknutej karosérie následne prispôsobil. Nikoho to neurazí, no ani nijak extra nenadche. Oživením je potom zaujímavé oranžovo-červené lakovanie Volcano.

Interiér už prinesie trošku viac emócií. Všade je možné vidieť prvky odvodené od Airbumps vankúšov - výduchy klimatizácie, obloženie dverí, detaily na volante, otváranie dverí a podobne. Všetko ladí značka do oblých tvarov. Cez pomerne väčšie dvere, ktoré sa mimochodom veľmi ticho a ľahko zatvárajú, nastúpite na doslova obývačkové kreslá. Značka si totiž pri modeli C5 Aircross zakladá na vynikajúcom komforte a práve k nemu prispievajú mohutné kožené sedadlá so skutočne veľmi mäkkou výplňou. Nie však prehnane.

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.