Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.09.2018, 17:00

Trochu iné SUV z Bavorska. Kvôli štýlovej karosérii získalo jednu nevýhodu

Vyskúšali sme si štýlové BMW, ktoré rozhodne zaujme. Po predchodcovi prichádza už po štyroch rokoch, no má jednu praktickú chybičku.

Trochu iné SUV z Bavorska. Kvôli štýlovej karosérii získalo jednu nevýhodu
Zdroj: BMW (Ilustračná snímka)

Malá hádanka na začiatok: kto ho má, už iné nechce, kto ho nemá, jednoznačne by ho chcel. Čo je to? Odpoveď znie: SUV! Žijeme časy športovoúžitkové - minimálne na Slovensku. Nie je to prázdny slogan, potvrdzujú to aj čísla. Podľa poslednej dostupnej štatistiky od Združenia automobilového priemyslu sa napríklad v rámci značky BMW predalo za mesiac júl 202 áut a 122 z nich bolo práve "esúvečiek".

BMW sme si ako príklad nevybrali náhodou - týždeň sme v redakcii jazdili na novej BMW X4 xDrive30i. Zo šialene pestrej ponuky týchto vozidiel - tak v prémiovom segmente ako aj v štandarde, X4-ka celkom vyčnieva.

Kvôli jednej veci: prevedeniu "SUV kupé", ktoré je v kategórii relatívnou novinkou. Za jeho priamu konkurenciu môžeme bez váhania označiť Mercedes GLC kupé. X4-ka, menší a praktickejší brat modelu X6, je výborné a podarené auto. Tu sú hlavné veci, ktoré pri ňom stoja za pozornosť.

Dizajn, ktorý zaujme

"Tučné kupé" niekomu sedí stopercentne a okamžite si ho zamiluje, inému zas nesadne nikdy. Nám sa páči, auto je elegantné a zadná časť pôsobí dobre – bavoráku pridáva na dynamickom vzhľade a pre niekoho aj na elegancii či noblese. Karoséria má "korytnačí" tvar, pri manévroch mestom však môže byť nevýhodou až príliš veľká "hlava" pomyselnej korytnačky.

Teda v preklade - veľmi dlhá predná kapota. Hľadať mínusy interiéru by bolo nefér. Atmosféru ozajstného luxusu autu dodalo dobre zvládnuté ambientné osvetlenie. Predná maska je klasicky "bavorácka" a nový skosený zadok paradoxne pripomína najväčšieho konkurenta, spomínané GLC kupé.

Ale, prichádzame k jednému mínusu – daňou za peknú a netypickú karosériu je následne mimoriadne obmedzený výhľad cez zadné okno, ktoré je úzke a okrem toho tiež tretinu zaberá hlavová opierka stredného zadného sedadla.

Smart riešenia

Tu môžeme rovno premostiť na technológie - slabý výhľad veľmi, naozaj veľmi príjemne supluje dokonalý parkovací systém novinky. Hodnotíme ho ako najlepší z celého segmentu prémiových nemeckých vozidiel. Systém kamier na viacerých miestach X4ky zabezpečuje skvelý pohľad na akúkoľvek stranu, vrátane simulovaného nadhľadu zhora.

​S pomerne veľkým autom tak zaparkujete ľahšie, napríklad ako s o dve triedy menším vozidlom bez parkovacieho asistenta. V Mníchove si na tom teda naozaj dali záležať. Za zmienku stojí aj možnosť ovládať niektoré funkcie infotainmentu jednoduchým pohybom ruky - otáčaním prsta pred displejom napríklad ovládate hlasitosť hudby, prepínanie skladieb

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.