Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.05.2018, 11:20

"Ľudová" Tesla prekvapila. Na nabitie prešla takmer tisíc kilometrov, má to však háčik

  • Model 3 nemusí čeliť len neustálej kritike, ale dokáže poriadne zaujať aj v pozitívnom zmysle.
  • Dôkazom je test, vďaka ktorému sa prejdená vzdialenosť dokonca zapísala do Guinessovej knihy rekordov.
"Ľudová" Tesla prekvapila. Na nabitie prešla takmer tisíc kilometrov, má to však háčik
Zdroj: Reuters

Americká spoločnosť Tesla je známa svojou aktivitou v rámci elektro-mobility a technológii. Na svedomí to má najmä jej šéf, vizionár Elon Musk. Hoci v poslednej dobe sa názov automobilky skloňuje zväčša s problémami pri výrobe "ľudového" Modelu 3, sú tu aj isté pozitívne správy.

Zaujímali ste sa o to, koľko kilometrov prejde Tesla Model 3 pri maximálnej snahe o efektívnu jazdu? Práve toto zisťovali majitelia Erik Strait a Sean Michel.

Vytvorili tak dokonca nový rekord v Guinessovej knihe pre najväčšiu vzdialenosť dosiahnutú sériovým elektrickým autom na jedno nabitie. Cieľom bolo 600 míľ, čiže 965 kilometrov. Koľko kilometrov pomerne lacný elektromobil Model 3 zvládol v skúške?

Dvojica prešla na jednu „elektrickú nádrž“ celkom 606 míľ, teda 975 kilometrov, čo je naozaj úctyhodné číslo. Nezabúdajme však na fakt, že nejde o bežný dojazd, ktorí majitelia dosiahnu pri každodennej ekonomickej jazde.

Rekordu museli podrobiť všetku snahu. Zahŕňalo to teda jazdu mimoriadne nízkou rýchlosťou len 40 kilometrov za hodinu a všetci "požiarači energie" ako klimatizácia, audio-systém a podobne boli vypnutí.

Podľa rekordérov bola ideálna rýchlosť práve pod 40 kilometrov za hodinu a samozrejme bez zbytočných náhlych akcelerácií.

Avšak má to háčik. Po úplnom vyšťavení batérií museli Teslu z miesta odtiahnuť. Následne, ani po 24 hodinách na nabíjačke batérie nedostali šťavu naspäť. Nasledovať musel odťah do servisu Tesly.

Viac ako osem hodinové video zo živého vysielania počas testovania zverejnili aj na sieti YouTube, avšak pozerať na elektrické auto jazdiace „krokom“ nie je práve super audiovizuálny zážitok.

V prepočte Tesla „zožrala“ 110 Wh na jednu míľu a celý pokus stál 66 kWh. Tesla Model 3 s dlhým dojazdom má mať kapacitu svojich batérii až 74 kWh. Portál Electrek však informuje, že v praxi je kapacita výrazne nižšia.

Pripravené v spolupráci s TopSpeed.sk.