17.02.2018, 00:00

Vyskúšali sme nové SUV od Seatu. Jazdí lepšie ako vyzerá

Ak si odmyslíme aerodynamický hluk a tvrdé plasty, tak je Arona šikovné SUV pre malú rodinku.

Vyskúšali sme nové SUV od Seatu. Jazdí lepšie ako vyzerá
Zdroj: HN/Drahomír Piok

Autá od Seatu zažívajú v posledných rokoch obrovské zmeny. Veľmi sa nám v minulosti páčila Ateca, výborne jazdila šialene rýchla Cupra, no a teraz stojíme pred Aronou. Opäť nás na začiatku milo zaskočil dizajn, ale aj dielenské spracovanie. Nie je výnimkou, že na niektorých autách nie vždy všetko sedí tak, ako by malo. 

Pri prvom kontakte s autom nás zaujala na pohľad úplne obyčajná vec. Okná. Sú až nadpriemerne veľké. Auto síce vďaka tomu stráca na dynamickom dizajne, no pridáva obrovské body pri šoférovaní, ale aj pre cestujúcich vzadu. Najmä deti by sa z toho „zlepšenia“ tešili.

Pri väčšine nových áut je to totiž naopak a vzadu sa často pozeráte len cez maličké okienko. Najmä v tejto triede malých SUV. Má to však aj svoje mínus. Seat má totiž v rodine Volkswagenu jasné miesto, a tak sa nevyhol niektorým lacnejším riešeniam. 

Samozrejmosťou sú tvrdšie plasty v interiéri, ďalej napríklad chýbajúce držadlá nad hlavou, no prekvapil nás aj aerodynamický hluk na diaľnici. V meste si nič nevšimnete, no pri rýchlejšej jazde máte takmer pocit, že fučí cez dvere do interiéru.

Šoféruje sa lepšie ako vyzerá

To, že je v aute na diaľnici o niečo väčší hluk, nezávisle od seba poznamenali aj dvaja spolucestujúci. Najmä pri dlhších trasách si uvedomíte, že tu toho počujete viac, než by ste asi chceli. Na aute sme spravili vyše tisícšesťsto kilometrov a vinu pripisujeme skôr gumičkám okolo tesnenia dverí než samotnej aerodynamike. 

Samotné šoférovanie, podvozok či motor boli, naopak, výborné. Až vám je ľúto tých maličkostí, ktoré stačilo potiahnuť ďalej a mali by ste pred sebou perfektné malé SUV. Auto stojí na novej platforme, ktorú už využíva aj nová Ibiza. Nie je uskákané, je, naopak, príjemne komfortné a na svoju triedu dobre filtruje nerovnosti. 

Auto prakticky jazdí lepšie, ako by ste na prvý pohľad povedali. Okrem toho vie byť aj príjemne svižné. Pod kapotou sme mali to najlepšie. Čiže výborne spracovaný štvorvalec EVO s objemom 1,5 litra. Má 150 koní, výbornú charakteristiku a pomerne dobrú spotrebu. U nás sa za celý test ustálila na hodnote sedem litrov. A to bola väčšina trás po diaľnici a práve na spotrebu sme nejazdili. 

Zdroj: HN/Drahomír Piok

​Avšak 150-koňový benzínový motor vie byť aj šetrnejší a pri opatrnejšej jazde sa pokojne dostane pod sedem litrov. Arona v našom prípade „komunikovala“ s motorom prostredníctvom šesťstupňovej manuálnej prevodovky. Jej odstupňovanie je rozložené dobre aj pri jazde v meste či mimo neho. 

Dizajnom auto zapadá do rodiny Seatu už na prvý pohľad. A keďže ide o nové SUV či mestský crossover, môžete si ho farebne prispôsobiť. Farba strechy môže byť odlišná od farby karosérie. Arona môže byť vybavená LED svetlami do tmy, ktoré pomáhajú pasívnej bezpečnosti a má množstvo nových asistentov. 

Armáda asistentov

Jeden je však pomerne zvláštny. Hneď vám prezradíme prečo. Automobilky sa dnes veľmi dôrazne sústredia na to, aby prešli ich autá testom Euro NCAP na plný počet hviezdičiek. A dnes sa už hodnotí nielen klasická bezpečnosť pri nárazových testoch, ale aj samotná výbava auta a možnosti asistentov. Teda akési predchádzanie nehodám. Čo nie je vôbec zlé, no napríklad v našej Arone vpredu nechýbal v prednej časti radar. 

Ten nás upozorňoval na prípadnú nehodu s autom pred nami. Hoci niekedy fungoval citlivejšie, ako by sme chceli, bol tam a sledoval premávku okolo. No napriek tomu, že máme v prednej časti auta radar, nemáme radarový tempomat. Len klasický, ktorý je s rovnakým ovládaním vo Volkswagenoch už asi 20 rokov. No na diaľnici poslúžil aj tento dobre. Úlohu splnil.

Na to, aby sme však mali adaptívny tempomat, by sme museli mať vo výbave aj bezkľúčové otváranie, čo je zvláštne.

Zdroj: HN/Drahomír Piok

​Arone však nechýba sledovanie mŕtvych uhlov, všíma si únavu vodiča, alebo ak cúvate do uličky, upozorní vás na blížiace sa auto alebo chodca. Na naše prekvapenie môže byť Arona vybavená slušnou armádou asistentov. Samozrejmosťou je tú cúvacia kamera a prekvapením adaptívny podvozok. 

Auto môže dostať prémiový audiosystém a v budúcnosti si môžete nechať vybrať aj digitálny prístrojový panel namiesto klasiky. Mať displej pred sebou s možnosťou zobrazenia mapy či iných užitočných údajov je niekedy na nezaplatenie. 

Falošný výfuk

Čo je však praktickou devízou auta, je priestrannosť v interiéri. Hoci ide stále o „väčšiu Ibizu“, Arona je v takmer v každom smere lepšia. Nemáte problém kam si uložiť veci, zároveň tu môžete mať indukčné nabíjanie na telefón či vzadu sa vďaka vyššej streche pomerne pohodlne usadí aj vyšší človek.

Multimediálny systém je na pomery dnešných áut dobrým priemerom. Pri ovládaní vás nesklame, ale ani nedostane do kolien. Kvitujeme však jednu maličkosť. Kým na väčšine nových modelov od koncernu Volkswagen vo vrcholnom multimediálnom systéme nemáte ani otočné tlačidlo na ovládanie hlasitosti (všetko ide len cez dotykový displej), tu ho nájdete. Ďakujeme Seat.

Ani cenová politika Seatu nie je najhoršia. V základe si totiž aktuálne vypýta 13-tisíc eur za model s trojvalcom. Základná cena našej verzie so silným motorom a vo verzii FR je 18 360 eur. Tá má okrem silnejšieho motora aj mierne pritvrdený podvozok. A, samozrejme, trošku originálnejší dizajn. A to aj dvomi koncovkami výfuku. Samozrejme, falošnými.  

Zdroj: HN/Drahomír Piok

​Ak by ste hľadali Aronu s pohonom všetkých kolies, musíme vás dopredu sklamať. Pôjde vždy len o verziu s pohonom predných kolies. Čo vo väčšine prípadov stačí a ani my sme s ním problém nemali, no nebudeme si klamať. Štvorkolka by ponuku príjemne doplnila. Ak budete chcieť malé SUV s pohonom všetkých kolies, musíte jedine za konkurenciou alebo si sadnúť do Seatu Ateca.

Ak by sme mali vybrať tri najlepšie veci, ktoré nás na Arone prekvapili, tak to bol určite motor, priestor v interiéri a príjemné jazdné vlastnosti. Ak plánujete auto, ktoré budete využívať primárne len v meste a prípadne na kratšie trasy, tak Arona je určite ideálom. Neberte ju však na dlhé diaľničné presuny či do terénu. To nebude jej šálka kávy. 

Seat Arona 
Motor: štvorvalec, 1,5 EVO
Výkon: 150 koní (110 kW)
Krútiaci moment: 250 Nm od 1500 ot./min.
Prevodovka: šesťstupňová, manuálna
Kombinovaná spotreba: 5,1 l/100 km
Objem kufra: 400 litrov
Cena testovaného vozidla: 21 064 eur

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.