Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.12.2021, 00:00

Vyskúšali sme luxusné SUV od BMW, ktoré sa samo opraví a spraví vám selfie

Vrchol elektrifikovanej, respektíve čisto elektrickej ponuky BMW predstavuje práve model iX. Do rúk sme ho dostali vo verzii xDrive40.

Originalita, kontroverzia i výkladná skriňa technológií. BMW so svojou novinkou iX dokazuje, akú podobu dnes môže mať elektromobilita a čo všetko dokáže ponúknuť zákazníkovi. Tlak presadzovať čoraz viac elektricky okorenené vozidlá sa totiž netýka iba skutočne masovo predávaných a cenovo dostupnejších značiek, ale zasahuje aj tie najvyššie možné miesta.

Model iX pritom nie je prvou elektrickou lastovičkou značky. Počiatky siahajú niekoľko rokov späť a vstupnou bránou je stále BMW i3. Nové veľkopriestorové a v mnohých ohľadoch revolučné „iX-ko“ potom v ponuke pôsobí vedľa nového sedanu i4 alebo rozmerovo skromnejšieho SUV iX3, ktoré vychádza zo spaľovacej verzie X3.

​Ak však upriamime pozornosť na testovaný kúsok, práve iX je azda najoriginálnejším autom, ktoré BMW predstavilo. Ctí nový dizajnový jazyk exteriéru, interiéru a ohromí tiež technológiami alebo jazdnými vlastnosťami.

Pripravte sa, vesmírna loď štartuje

Do rúk sa nám dostala verzia s označením xDrive40, čo už samo osebe hovorí, že o pohon sa starajú všetky štyri kolesá, a hoci nejde o najvyšší výkonový variant, dynamiky má i tak na rozdávanie. Systémový výkon na úrovni 240 kW a krútiaci moment 630 Nm vychádza z dvojice elektromotorov – jeden je osadený vpredu a poháňa predné kolesá, druhý vzadu a na starosti má roztáčanie zadných kolies.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 77% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.