Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.11.2021, 11:17

Prvá jazda s jedinou Cuprou svojho druhu. Elektrický hothatch prekvapuje v zákrutách

  • Hoci v útrobách pohonu novinky Cupra Born nič nehorí, vie byť zvezenie s ňou nečakane horúce.
  • Elektróny a gumy sme pálili v najnovšej a plne elektrickej Cupre, píše iDNES.cz.
Prvá jazda s jedinou Cuprou svojho druhu. Elektrický hothatch prekvapuje v zákrutách
Zdroj: Cupra

Cupry majú trochu teatrálny vzhľad a nahnevanú náladu. V prvom čisto elektrickom modeli značky sa to vykryštalizovalo v nečakane športovo sa chovajúce auto, ktoré výhody batériovej trakcie využíva naplno. Cupru Born sme prehnali po zakrútených cestičkách a boli dosť prekvapení.

Vážení, teraz sa ešte len ukáže, aký je kto vodič, ako vie šoférovať, ako vníma auto. Na techniku alebo nedostatok výkonu už sa nedá vyhovárať, v elektromobile za bežných okolností sila nikomu chýbať nemôže. Výkon je dostatočný, technika vycizelovaná, ako celok fungujú batériové autá špičkovo. Je len na vodičovi, ako s tým naloží, čo zvládne a čo vie.

​Born ukazuje, že jazda na elektróny nemusí byť nudná, že by ste sa namiesto skúmania jazdných vlastností radšej zaoberali uhlopriečkou displeja infotainmentu a permanentne sa plazili v tempe ecorally. Práve naopak, z vodiča vytlačí model maximum. Freneticky zrýchľuje, keď ho vediete pevnou rukou, neúnavne frčí, pripadáte si, že nejako tak sa musí cítiť panáčik z Lega, ktorého ste usadili do pretekov na autodráhe.

Je to zadokolka, ako sa patrí. Dáva spomenúť na jednotkové BMW, keď malo ešte poháňanú tú správnu nápravu. Napovedajú to aj tvary s výrazným zadkom usadeným na doširoka rozkročenej náprave. Keď pritvrdíte, veziete sa na zadných kolesách. Ak z oblúka len tak z chuligánstva idete na plyn skôr a viac, vnútite mu pretáčavosť úplne jednoducho a máte na to priehrštie krútiaceho momentu elektromotora.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.