Biorytmus v karanténe trpí. Psychologička vyzdvihuje melatonín
V súvislosti s COVID-19 sa hovorí aj o poruchách spánku. Je ale celkom možné, že jeho dostatok nám môže priebeh ochorenia koronavírusom uľahčiť.
V súvislosti s COVID-19 sa hovorí aj o poruchách spánku. Je ale celkom možné, že jeho dostatok nám môže priebeh ochorenia koronavírusom uľahčiť.
Mení spln mesiaca, ako spíme? Synchronizuje sa s menštruačnými cyklami?
Dôvodov, prečo niekedy nedokážeme zaspať je niekoľko. Niekto má dlhý deň, niekto zlý a niekto jednoducho nedokáže zaspať, pretože mu ide hlavou veľmi veľa myšlienok. Čo robiť preto, aby sme mali kvalitnejší spánok?
Prečo pred spaním nepiť vodu a na ktoré potraviny si dať pozor, aby ste večer zaspali, odpovedajú odborníci.
Dá sa zaspať aj za chôdze? A aká spánková porucha je predzvesťou Parkinsonovej choroby? Na všetko okolo spánku zodpovedal v rozhovore pre časopis Téma popredný český neurológ, profesor Karel Šonka.
Byť štíhly rovná sa dobre spať, Prečo je kvalitný spánok tak dôležitý?
Zvyk je železná košeľa a pri deťoch to platí dvojnásobne. Lebo naučiť ich na niečo s tým, že veď z toho neskôr vyrastú, nie je práve šťastné. Môže sa to totiž veľmi ľahko otočiť proti vám.
Možno sa trochu preťahujete o priestor v posteli, azda sa rušíte odlišnými časmi líhania a vstávania. Spanie na spoločnom lôžku sa vám však odmení zdravotnými benefitmi. Predĺži vám spánkovú fázu REM, ktorá konsoliduje pamäť a zaisťuje sny. Tvrdí to aktuálna štúdia.
Možno vám bude stačiť zmeniť iba jednu vec a vaše alebo partnerove dýchanie bude opäť tichučké a čistučké.
Pre mnohých diéta snov. Nejde však o nevydarený vtip. Stačí len dodržiavať pár pravidiel a naštartuje sa vám metabolizmus.
Zaujímavosti o záhadnom ľudskom snívaní nielen z vedeckého hľadiska.
Túto tému by ste určite nemali brať na ľahkú váhu. Mohlo by sa vám to v budúcnosti vypomstiť. Čo by ste teda mali vedieť? Čítajte ďalej a dozviete sa...
Mozog nikdy nespí. V noci hýri aktivitou. Prehráva skúsenosti nazbierané za bdenia počas dňa a ukladá ich do sektorov našej dlhodobej pamäte. Potvrdil to prelomový výskum. Študentom tak odkázal, že pred skúškou je na mieste dopriať si fajn spánok.
Nielen veľa práce spôsobuje únavu a vyčerpanosť. O energiu nás oberá aj málo vody, spánku či nedostatok pohybu. Aj priveľa kávy a jedla môže byť niekedy na škodu.
Blahodarný, osviežujúci a nevyhnutný. Spánok je tretina nášho života a je spojený s množstvom podivuhodných faktov. Tu je desať z nich.
Pri tomto cvičení sa nasýtite kyslíkom lepšie než pri „bežnom“ dýchaní a ten má na nervový systém relaxačný účinok.