Spln ovplyvňuje spánkové a ženské cykly, ukazujú nové štúdie
Mení spln mesiaca, ako spíme? Synchronizuje sa s menštruačnými cyklami?
Mení spln mesiaca, ako spíme? Synchronizuje sa s menštruačnými cyklami?
Čínska sonda Čchang-e 5 v utorok úspešne pristála na Mesiaci, odkiaľ má na Zem priniesť vzorky hornín. Informoval o tom čínsky štátny telerozhlas CCTV, ktorý sa odvolal na čínsku vesmírnu agentúru.
Čína v utorok miestneho času odštartovala ambicióznu misiu bezposádkovej sondy Čchang-e 5, ktorá má prvýkrát za vyše 40 rokov priniesť vzorky hornín z povrchu Mesiaca. Informovali o tom svetové agentúry AP či DPA.
Na Mesiaci sa celkom určite nachádza voda, a to nie len na miestach, kam nedosahuje slnečné žiarenie, ako sa vedci doteraz domnievali, ale aj priamo na mesačnom povrchu. O tomto objave informoval americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).
V tomto desaťročí sa chystá návrat ľudí na Mesiac. Jedným z najväčších nebezpečenstiev, ktorým budú astronauti čeliť, je kozmické žiarenie, ktoré môže mať na nich trvalé zdravotné následky.
Na lunárnom vozidle pre posádku na prieskum Mesiaca Toyota spolupracuje s Japonskou vesmírnou agentúrou JAXA. Model, veľký ako dodávka, budú poháňať vodíkové palivové články.
Mesiac sa stáva mierne červeným a je pravdepodobné, že to bude chyba Zeme. Nový výskum zistil, že atmosféra našej planéty môže spôsobovať hrdzavenie Mesiaca.
Prirodzený satelit Zeme je podľa výskumníkov starý 4,425 miliárd rokov, čiže je asi o 85 miliónov rokov mladší, ako doteraz všetci predpokladali.
Pozrite si vynovené video, ako sa rover z lunárnej misie Apollo 16 premáva po Mesiaci. Budete mať pocit, že ním prechádzate sami.
Americkí astronauti by pri prvej misii s pristátím na Mesiaci po viac ako 50 rokoch mali v roku 2024 stráviť na lunárnom povrchu šesť a pol dňa. To je takmer dvojnásobok najdlhších pobytov astronautov pri niekdajších výpravách v rámci programu Apollo.
Slovenský mobilný robot Androver I bol súčasťou simulovanej misie na Mesiac pod záštitou Európskej vesmírnej agentúry (ESA). Veliteľkou misie bola slovenská astrobiologička Michaela Musilová
Takmer pred tisícročím došlo v zemskej atmosfére k veľkej zmene. Cez stratosféru prúdil obrovský oblak častíc bohatých na síru, ktoré zatemňovali oblohu po celé mesiace alebo dokonca roky, až nakoniec spadli na Zem.
Venuša je po Slnku a Mesiaci najjasnejším objektom oblohy a teraz si podľa Suchana môžeme užiť najlepšie podmienky pre jej viditeľnosť.
Pri pohľade na nočnú oblohu, v prípade, že nebude zamračené, sa dnes naskytne pohľad na veľmi jasný a veľký Mesiac.
Vznikla prvá fotografia nového a dočasného „minimesiaca“ Zeme.
Vo veku 101 rokov v pondelok zomrela význačná matematička amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Katherine Johnsonová.