Nórsky hokejista Michael Brandsegg-Nygard a český hokejista Radko Gudas počas zápasu A-skupiny Nórsko - Česko na 87. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v Prahe. FOTO: TASR/AP

MS v hokeji: Česi zdolali Nórov v A-skupine, Nemci nestačili na favorizovaných Američanov

11.05.2024, 23:14

Hráči USA odohrajú tretí duel na MS v pondelok od 16.20 proti Slovensku, Nemci sa v rovnaký deň stretnú od 20.20 so Švédskom.

Českí hokejisti zvíťazili v sobotňajšom stretnutí pražskej A-skupiny na domácich MS nad Nórskom 6:3. Favorit, ktorý triumfoval v úvodnom zápase nad Fínmi (1:0 sn), sa dlho nevedel presadiť cez obranu súpera, ale v tretej tretine zlomil streleckú nemohúcnosť (49:11 na strely). Outsiderovi tak bojovnosť na senzáciu nestačila.

Česi odohrajú tretí zápas na turnaji v pondelok o 20.20 h proti Švajčiarsku, nórsky tím nastúpi v rovnaký deň, ale o 16.20 h s Fínskom.

A-skupina

Česi začali od úvodu aktívne, ale na druhej strane mohol otvoriť skóre Rönnild. Favorit naďalej pokračoval vo vysokom tempe a v 7. minúte otvoril skóre kapitán Červenka, ktorý sa dostal pred bránku a z otočky prestrelil Haukelanda. Krídelník prvej formácie nastúpil v 200. zápase za národný tím. Nóri kontrovali po 31 sekundách zásluhou Solberga a v druhej polovici prvej časti už viedli, keď v oslabení Trettenes našiel Steena, ktorý prekonal Mrázka.

Severania šokovali domácich v 17. minúte tretíkrát, E. Östrem Salsten z uhla zvýšil na 3:1. Červenka však odpovedal po 40 sekundách. Domáci vytvorili v druhej časti enormný tlak, prestrieľali súpera (20:1) a dočkali sa v 36. minúte po zakončení Beránka. Česi zlomili odpor Nórov v úvodnej desaťminútovke tretej časti, keď Stránský aj so šťastím dostal puk do siete. Triumf ešte v závere potvrdili Hájek a do prázdnej bránky aj Palát.

MS v hokeji: Skvelý štart šampionátu pre Dánov. Porazili Rakušanov, zajtra ich čaká zápas s Kanadou

B-skupina

Hokejisti USA zvíťazili nad Nemeckom 4:1 v sobotňajšom zápase "slovenskej" B-skupiny na MS v Ostrave. Favorit mal duel pod kontrolou už v prvej tretine, v ktorej si vypracoval dvojgólový náskok a hoci Nemci "hrýzli," rozbehnutých Američanov nepribrzdili. Hráči USA odohrajú tretí duel na MS v pondelok od 16.20 proti Slovensku, Nemci sa v rovnaký deň stretnú od 20.20 so Švédskom.

Nemci začali dôrazne, ale k otvoreniu skóre im nepomohla ani presilovka v 10. minúte a po nej sa ujali vedenia Američania. Usadili sa pred Niederbergerom a Kesselringovu strelu tečoval Tkachuk - 1:0. Od 18. minúty bolo 2:0, keď Kesselring využil prihrávku Nelsona a poradil si s brankárom súpera.

Nemci zlyhávali v pokusoch o ofenzívu a keď USA dostali v polovici zápasu prvú presilovku, Gaudreau dorazil puk za Niederbergera - 3:0. Ehliz síce krátko na to znížil, no Američania mali pod kontrolou dianie na ľade. Tri sekundy pred druhou prestávkou Hughes zužitkoval prihrávku Caufielda a prestrelil nemeckého brankára - 4:1.

Nemci už v záverečnej časti nedokázali zvrátiť nepriaznivý vývoj, naopak, Zegras a Eyssimont zvýšili náskok USA.

MS v hokeji 2024

01 - Modified: 2024-05-12 08:09:55 - Feat.: 1 - Title: MS v hokeji: Lotyši zdolali Poliakov po predĺžení, zajtra ich čaká zápas s Francúzskom 02 - Modified: 2024-05-11 14:12:22 - Feat.: 1 - Title: MS v hokeji: Pardavý avizuje zmeny v obrane. Proti Kazachom nastúpime bez Daňa 03 - Modified: 2024-05-11 13:24:05 - Feat.: 1 - Title: MS v hokeji: Kanaďania porazili Britov v A-skupine, Francúzsko zas nestačilo na Kazachstan 04 - Modified: 2024-05-10 21:31:23 - Feat.: 1 - Title: MS v hokeji: Česi po samostatných nájazdoch porazili Fínov, zajtra ich čakajú Nóri 05 - Modified: 2024-05-10 21:12:29 - Feat.: 1 - Title: MS v Hokeji: Švédi porazili Američanov 5:2. Ďalší zápas ich čaká s Poľskom
01 - Modified: 2024-05-29 16:15:04 - Feat.: - Title: Vplyvové operácie Moskvy namiesto vojenskej hrozby. USA chcú Moldavsku poskytnúť pomoc 02 - Modified: 2024-05-29 15:59:02 - Feat.: - Title: "Skoncujte s nimi." Haleyová čelí kritike za odkaz, ktorý napísala na izraelskú muníciu 03 - Modified: 2024-05-29 15:47:54 - Feat.: - Title: Dolár posilňuje vďaka vyšším výnosom amerických dlhopisov 04 - Modified: 2024-05-29 12:42:48 - Feat.: - Title: V Poslaneckej snemovni českého parlamentu sa zrejme šnupal kokaín, ochranka ho našla na pánskych toaletách 05 - Modified: 2024-05-29 08:13:13 - Feat.: - Title: Budeme spolupracovať s USA v boji proti autoritárskemu expanzionizmu, vyhlásil taiwanský prezident
menuLevel = 2, menuRoute = sport/ms-v-hokeji-2024, menuAlias = ms-v-hokeji-2024, menuRouteLevel0 = sport, homepage = false
29. máj 2024 18:31