Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.09.2021, 12:10

Ako udržať auto v dobrej kondícii? Stačí sa riadiť jednoduchými odporúčaniami

Kedy ste naposledy otvorili kapotu svojho automobilu? Pravidelná údržba a kontrola vám dokáže ušetriť nemalé finančné prostriedky.

Ako udržať auto v dobrej kondícii? Stačí sa riadiť jednoduchými odporúčaniami
Zdroj: HN/Radoslav Petrík

Do ktorej skupiny vlastníkov áut patríte? Dostať sa iba z bodu A do bodu B čo najrýchlejšie a bez ohľadu na to, čo si vozidlo zaslúži alebo vyžaduje? Či, naopak, prikladáte svojmu štvorkolesovému spoločníkovi viac pozornosti, než by sa možno patrilo?

Základná údržba by sa v každom prípade nemala podceňovať. Auto a jeho spoľahlivosť je totiž do veľkej miery odrazom správania majiteľa, a teda najmä pravidelný servis automobilu bude pre vás dlhodobým prínosom, pričom výrazne zníži riziko nečakaných problémov i výdavkov.

Olej nad zlato

Medzi absolútne kľúčové prvky servisovania by mala patriť kontrola a pravidelná správna výmena oleja. Je nutné si uvedomiť, že práve od oleja je závislá životnosť množstva vnútorných komponentov motora i prevodovky. Informácie o odporúčanom intervale výmeny nájdete v knihe údržby auta alebo vám poradia odborníci v servisnom centre.

Výmenu neodkladajte, vítaným je skôr včasnejší servisný zásah, než určí odporúčaný interval, najmä ak vozidlo využívate v náročných podmienkach. Nezanedbávajte ani jeho priebežnú kontrolu. Auto s malým množstvom oleja bude vyžadovať skutočne veľké opravy. Niekedy to totiž môže dôjsť až do štádia zadretia a kompletnej výmeny motora. Hladinu preto udržujte na optimálnom množstve, ak zistíte, že olej stmavol, je najvyšší čas na jeho výmenu.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 73% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.