Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.07.2021, 00:00

Letné búrky môžu vodičov poriadne potrápiť. Čomu sa radšej vyhnúť?

Voda na ceste môže mať za následok nielen šmyk a vážnu nehodu, ale aj fatálne poškodenia auta pri jej brodení.

Letné búrky môžu vodičov poriadne potrápiť. Čomu sa radšej vyhnúť?
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Horúce počasie počas letných mesiacov môžu razom vystriedať poriadne silné a nebezpečné búrky či prívalové dažde. Už v priebehu niekoľkých minút sa môže inak suchá cesta zmeniť doslova na jazero a pre vodičov predstavovať potencionálne riziko.

Absolútnym základom by malo byť zvýšenie pozornosti pri riadení vozidla, zníženie rýchlosti a v prípade potreby aj úplné zastavenie auta na bezpečnom mieste. Niekedy je sila prírody skutočne nad schopnosti aj tých najskúsenejších vodičov, prípadne by pokračovanie v jazde znamenalo hrozbu poškodenia auta.

Aquaplaning a brodenie vodou

Najčastejším javom pri prudkých lejakoch a neprispôsobení rýchlosti podmienkam na cestách je takzvaný aquaplaning, teda strata priľnavosti pneumatík k vozovke. Aquaplaning hrozí po vbehnutí na zaplavenú časť cesty už pri rýchlosti 80 kilometrov za hodinu, náhle, bez predchádzajúceho varovania.

Vodič následne úplne stráca kontrolu nad vozidlom, auto sa stáva neovládateľné a jedinou možnosťou je zložiť nohu z plynového pedála, kontrolovať smer volantom a čakať na opätovný kontakt kolies s vozovkou. Najväčšou chybou je dupnutie na brzdy, čo celú situáciu ešte zhorší a môže spôsobiť šmyk. Prevenciou je zníženie rýchlosti pri silných dažďoch a zároveň jazda mimo vyjazdených koľají, kde sa najčastejšie udržuje veľké množstvo vody.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 74% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.