Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.07.2021, 14:20

Okno alebo klimatizácia? Poradíme, ako čo najrýchlejšie v lete vychladiť auto

Príjemná teplota v kabíne je kľúčová pre dobrý zdravotný i psychický stav vodiča a posádky. Rozhodujúcim faktorom pri chladení je potom najmä vzdialenosť jazdy.

Okno alebo klimatizácia? Poradíme, ako čo najrýchlejšie v lete vychladiť auto
Zdroj: Alžbeta Harry Gavendová / HN

Horúce letné dni sú vynikajúcim spoločníkom pre trávenie času pri vode, no ak máte pred sebou cestu autom, zrejme nie ste z rozpálenej kabíny vozidla práve nadšený. Pôsobenie vysokých teplôt a priamych ostrých slnečných lúčov nielen že škodí laku vášho auta, ale zároveň znižuje životnosť plastov či spojov v kabíne.

Plasty (najmä u starších áut) sa môžu vplyvom tepla deformovať, dochádza k ich posúvaniu a vznikať môže následne i nie práve sympatické vŕzganie. Nehovoriac o tom, že cestovanie v horúcom aute nie je zdravé a môže spôsobovať aj zdravotné komplikácie či znižovanie pozornosti. To má za následok väčšie riziko vzniku nehody alebo zvýšenú nervozitu vodiča.

Prevencia je základom

Absolútnou alfou a omegou boja s horúcimi letnými dňami je pokúsiť sa pri parkovaní nájsť miesto v tieni, ideálne potom niekde v garáži mimo pôsobenia slnečných lúčov. Prispejete tak k ochrane karosérie (laku a farby) auta a po nastúpení vás nebude čakať až tak rozpálená kabína, ako keby ste vozidlo nechali odstavené na priestrannej voľnej ploche pod slnkom.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.