Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.07.2021, 12:16

Ktoré autá sú v Európe najčastejšie poškodené pri nehode? Dominujú luxusné i najlacnejšie

  • Plánujete kúpu jazdeného auta? Dajte si záležať na preverení jeho histórie, najnovší výskum spoločnosti carVertical ukazuje, že na Slovensku je podiel poškodených áut vysoký.
  • Výsledky sa môžu premietnuť aj do ponuky jazdeniek, najmä teda súkromnými predajcami, ktorí ponúkajú lacno opravené modely.
Ktoré autá sú v Európe najčastejšie poškodené pri nehode? Dominujú luxusné i najlacnejšie
Zdroj: HN/Erik Vrábel

V dnešnej dobe sú dopravné nehody aktuálnym a pálčivým problémom. SMS-kovanie, telefonovanie, jedenie či pitie. Vodiči vykonávajú za volantom čoraz väčšie množstvo činností, ktoré skôr alebo neskôr povedú k dopravným nehodám. Okrem toho sú vozidlá stále výkonnejšie a človek sa pomaly blíži k hranici svojich multitaskingových schopností počas aktívnej jazdy.

Dôkladná oprava auta po nehode je často drahá a nie každý si ju môže dovoliť. Musí sa znovu obnoviť pôvodná odolnosť karosérie, vymeniť airbagy, atď. Mnoho vodičov hľadá lacnejšie a menej bezpečné alternatívy. Aj preto zaznamenávajú naše cesty čoraz viac nebezpečných ojazdených automobilov. Jedným z najdôležitejších cieľov pri zvažovaní kúpy ojazdeného automobilu teda je zistiť, či vozidlo nebolo havarované.

Šanca, že si kúpite havarované vozidlo, sa líši v závislosti od značky a modelu konkrétneho vozidla. Veľa vodičov preferuje moderné a spoľahlivé vozidlá. Mladší a menej skúsení vodiči sa však často zameriavajú skôr na výkon, športový vzhľad a celkový imidž, ako na prvky aktívnej a pasívnej bezpečnosti.

Spoločnosť carVertical teraz prináša zaujímavú štúdiu založenú na správach o histórii automobilov, generovaných zákazníkmi, pomocou svojej platformy. Tá poskytuje údaje o histórii vozidla pomocou čísla VIN, ktoré obsahuje informácie o každej nehode konkrétneho vozidla, o všetkých poškodených súčiastkach, prípadne o tom, koľko stála oprava a iné údaje. Štúdia prebiehala od júna 2020 do júna 2021 a analyzovaných bolo takmer milión správ o histórii vozidiel. 

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 68% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.