Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.06.2021, 14:11

Všetko, čo treba vedieť o jazde na diaľnici. Poznáte postup v prípade poruchy?

Diaľnica je skvelým nástrojom pre rýchly, pohodlný a bezpečný presun medzi bodom A a B. Samozrejme, ak dodržiavate všetky pravidlá cestnej premávky.

Všetko, čo treba vedieť o jazde na diaľnici. Poznáte postup v prípade poruchy?
Zdroj: Facebook/Polícia Slovenskej republiky

Plánujete vycestovať za vytúženým oddychom lietadlom, alebo dávate prednosť cestovaniu na svojom aute? Nemusí ísť len o jazdu do zahraničia, mnohí aj vzhľadom na situáciu s pandémiou koronavírusu volia relax na území Slovenska.

Nech už sa rozhodnete akokoľvek, vo väčšine prípadov obsahuje trasa aj úsek s využívaním diaľnic. Treba však brať na vedomie i možné riziká a taktiež zásady, ako sa na takýchto cestách správať. Keďže letná dovolenková sezóna je už v plnom prúde, stojí za to pripomenúť si základné pravidlá. Možno sa vďaka nim vyhnete problémom či možnému nebezpečenstvu.  

Štandard, ktorý musíte poznať 

Absolútnym základom je samozrejme kúpa diaľničnej elektronickej známky a už pri napájaní sa na diaľnicu v pripájacom pruhu plynule zrýchľovať a neobmedziť tak ostatných účastníkov cestnej premávky. Platí, že čím rýchlejšie dosiahnete rýchlosť okolitej premávky, tým ľahšie sa medzi vozidlá zaradíte.

Po slovenských diaľniciach je zákonom zakázané jazdiť rýchlosťou menšou ako 80 kilometrov za hodinu, pokiaľ to nevyžadujú výnimočné situácie (kolóna, práca na ceste, nehoda a podobne). Prísny zákaz vjazdu majú chodci, cyklisti, skútristi (s málo výkonnými strojmi) a technika ako napríklad traktory.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.