Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.06.2021, 14:20

Robíte tieto časté chyby aj vy? Poradíme, aké sú základy používania klimatizácie auta

Klimatizácia je bežnou súčasťou dnešných áut, no nie každý vie, ako ju správne a bezpečne využívať. Okrem toho, rovnako ako iné časti vozidla, si vyžaduje pravidelný servis.

Robíte tieto časté chyby aj vy? Poradíme, aké sú základy používania klimatizácie auta
Zdroj: HN/Radoslav Petrík

Zdá sa, že sme sa dočkali. Letné počasie už v týchto dňoch konečne prevláda na väčšine územia Slovenska a s ním pochopiteľne prichádzajú aj poriadne teplé až tropické teploty. Horúce obdobie sa do istej miery podpisuje na každom z nás.

Pôsobením slnečných lúčov síce máme lepšiu náladu a môžeme si naplno užívať vonkajšie aktivity, opaľovanie či kúpanie v bazénoch, na stranu druhú však dochádza vo väčšej miere k ospalosti, únave a nepozornosti. Vozidlá sú už niekoľko rokov bežne vybavené klimatizáciou, komfortným prvkom, ktorý je dobrým sluhom, no zlým pánom.

Najmä teda, ak s ním vodič nevie správne narábať. Hovieť si vo vychladenom interiéri počas tropických dní je nielen príjemné, ale i bezpečnejšie. S vysokými teplotami sa totiž zvyšuje výrazne riziko nehody, postupne dochádza k útlmu a strate pozornosti nad dianím v premávke. Používanie klimatizácie má teda svoje opodstatnenie, mnohí sa však dopúšťajú chýb, ktoré môžu mať nepriaznivé účinky na zdravie posádky.

Vyhnite sa častým omylom

Veľa vodičov okamžite po nastúpení do auta aktivuje klimatizáciu na najstudenší výkon a očakáva, že teplota v aute okamžite výrazne klesne. Po správnosti je lepším riešením ešte pred nastúpením do auta otvoriť všetky dvere a okná, čím dosiahnete prirodzené zníženie teploty v kabíne.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 71% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.