Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.05.2021, 15:01

Polícia upozorňuje na častú chybu cyklistov. Aké sú ich základné pravidlá?

Prinášame vám prehľad odporúčaní a taktiež povinností, ktoré by mali mať na mysli všetci cyklisti i užívatelia dnes populárnych elektrických kolobežiek.

Polícia upozorňuje na častú chybu cyklistov. Aké sú ich základné pravidlá?
Zdroj: Michal Šula, MAFRA

S prichádzajúcim letom sa na cestách čoraz častejšie budeme stretávať okrem chodcov i s cyklistami a užívateľmi elektrických kolobežiek, ktorí novo spadajú práve do kategórie cyklistov a mali by sa riadiť rovnakými pravidlami. Nervozita medzi jednotlivými "tábormi" tu stále je a je zapríčinená najmä tými, ktorí sa na cestách správajú nezodpovedne a ohrozujú bezpečnosť seba i okolia.

Aby sa zabránilo zbytočným konfliktom či nehodám, je kľúčové poznať a dodržiavať pravidlá o cestnej premávke. Platia pre vodičov, no netreba zabúdať, že rovnako tak by ich mali poznať aj cyklisti a v zásade každý účastník premávky. Alfou a omegou pre jazdu na bicykli či elektrických kolobežkách je nosenie reflexných prvky a ideálne aj zadného červené svetla.

Elektrické kolobežky sú v drvivej väčšine vybavené svietením, ktoré je aktívne nonstop alebo je možné ho manuálne či prostredníctvom mobilnej aplikácie ovládať. Nemali by ste na to zabúdať bez ohľadu na to, či jazdíte v noci, počas zhoršenej viditeľnosti alebo cez deň. Vidieť a byť videný je na cestách dôležité.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.