Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.05.2021, 13:35

Myslíte si, že dokonale poznáte Slovensko? Spoznajte okresy len podľa skratiek na EČV

Pravidlá ohľadom tabuliek EČV a registrácie áut sa od budúceho roka zmenia. Ešte predtým si svoje vedomosti ohľadom okresov overte v našom kvíze.

Myslíte si, že dokonale poznáte Slovensko? Spoznajte okresy len podľa skratiek na EČV
Zdroj: HN/Radoslav Petrík (Ilustračná snímka)

Kedysi niesli skratku ŠPZ, dnes už ich poznáme len pod označením EČV (Evidenčné Číslo Vozidla). Každý automobil dostane po svojej registrácii nielen svoju úplne jedinečnú kombináciou čísel a písmen, ale začiatok tvorí i dvojica písmen označujúca okres registrácie. 

Toto pravidlo sa síce už od budúceho roka mení a bude v zásade nemožné spoznať, z ktorej časti Slovenska vozidlo pochádza. Majitelia si budú môcť svoju tabuľku s EČV ponechať po predaji auta a osadiť ju na iné kúpené vozidlo.

V inom prípade sa môže tabuľka s EČV predať spolu s vozidlom, napríklad ak auto predávate a v garáži už máte registrované iné alebo žiadne ďalšie neplánujete kupovať. Limit na osadenie "starej" tabuľky je pritom rok.

Ešte predtým si však môžeme ujasniť a zopakovať, aká podoba sa momentálne na vozidlách používa. Prvé dve písmená určujú, v akom okrese na Slovensku je vozidlo registrované a zapísané v evidencii. Ďalšia pätica čísel a písmen je potom generovaná automaticky a jedinečná pre konkrétnu tabuľku.

Myslíte si, že ovládate jednotlivé skratky okresov? To preverí náš kvíz nižšie s desiatkou snímok a vždy trojicou možných odpovedí.