Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.04.2021, 14:20

Jednoduchá kontrola, ktorá zníži spotrebu a zvýši bezpečnosť. Veľa vodičov ju však zanedbáva

Kedy naposledy ste kontrolovali tlak v pneumatikách svojho auta? Ak si ani nespomínate, tak ten pravý čas je práve teraz.

Jednoduchá kontrola, ktorá zníži spotrebu a zvýši bezpečnosť. Veľa vodičov ju však zanedbáva
Zdroj: netcarshow.com (Ilustračná snímka)

Pneumatiky a kolesá všeobecne patria ku kľúčovým komponentom vozidla. Zabezpečujú kontakt s vozovkou a preto by sme nemali popri ostatných úkonoch bežnej údržby auta zabúdať ani na ich dôslednú kontrolu.

Mnohí vodiči správny tlak v plášťoch absolútne neriešia, dlhodobo jazdia s prehustenými alebo podhustenými pneumatikami a pritom si neuvedomujú, čo všetko v takýchto prípadoch hrozí.

Upriamiť pozornosť na tlak v pneumatikách výhradne vtedy, keď sa obutie mení z letných na zimné a naopak, je jednoducho nedostatočné. Podmienky na cestách sa menia, hrozí riziko malých únikov či defektov a taktiež záleží, o aké vozidlo ide a na čo sa využíva. 

Dôležitosť vodiči podceňujú

Všetky tieto faktory by sme mali pri kontrole tlaku pneumatík brať do úvahy a prispôsobovať tým nahustenie. Vo všeobecnosti môžeme nájsť odporúčané tlaky pneumatík vypísané na veku palivovej nádrže, prípadne na B stĺpiku po otvorení vodičových dverí. Dokonca aj s prihliadnutím na rozmery osadených kolies/pneumatík.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 77% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.