Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.04.2021, 14:20

Časté a nebezpečné zlozvyky slovenských vodičov. Našli ste sa v nich aj vy?

Čomu by sme sa mali za volantom vozidla vyvarovať a ako zvýšiť bezpečnosť našej jazdy? Prinášame vám niekoľko postrehov a tipov.

Časté a nebezpečné zlozvyky slovenských vodičov. Našli ste sa v nich aj vy?
Zdroj: HN/Radoslav Petrík (Ilustračná snímka)

Ako sa charakterizuje dobrý vodič? Kedy si tento titul môžete vlastne udeliť? Stačí ak máte za sebou stovky tisíc najazdených kilometrov bez nehody a v rukách vodičák desiatky rokov? Mnohí vodiči si na cestách toto "top" hodnotenie udeľujú neprávom a aj napriek tomu, že sa podvedome držia zaužívaných zlozvykov, ktoré priamo i nepriamo prispievajú k zníženiu bezpečnosti na cestách.

Hoci sa technologická úroveň vozidiel každým rokom rapídne zvyšuje, narastá počet bezpečnostných a asistenčných systémov aj v rámci ľudovejších modelov, v niektorých prípadoch nepomôže ani najmodernejšie a výbavou najnabitejšie vozidlo.

Ak jednoducho vodič nie je dostatočne zodpovedný, skúsený, pozorný a praktizuje nebezpečné zlozvyky, nehodám sa vyhnúť proste nedá. Čo majú slovenskí vodiči v hlavách zakotvené už dlhé roky? Pozreli sme sa na najčastejšie chyby za volantom, možno sa v nich nájdete aj vy.

Smartfón

Hneď prvý a jeden z vôbec najčastejších zlozvykov u vodičov na našich cestách je telefonovanie či akákoľvek iná práca so smartfónom počas jazdy. Už niekoľko rokov sa vo vozidlách pritom nachádzajú technológie, pomocou ktorých si v priebehu pár sekúnd spárujete svoj telefón s infotainment systémom a ak by vám niekto počas jazdy zavolal a bolo by to skutočne dôležité, telefonovať viete bez spustenia rúk z volantu.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 86% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.