Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.03.2021, 11:35

Zvoliť automat alebo manuál? Toto sú výhody i nevýhody oboch prevodoviek

V náročnom rozhodovaní medzi prevodovkami vám pred kúpou vozidla (nielen nového) môže pomôcť súhrn predností i záporov oboch druhov.

Zvoliť automat alebo manuál? Toto sú výhody i nevýhody oboch prevodoviek
Zdroj: koláž HN

Nahliadnutie do ponúk automobiliek na trhu môže prípadnému záujemcovi poriadne zamotať hlavu. Portfóliom je dnes totiž poriadne nabité najrôznejšími modelmi, verziami i motorizáciami, medzi ktorými nemusí byť pre laika práve ľahké si vybrať ten správny kúsok. V prvom rade je dôležité premyslieť si, aký druh a značku vozidla hľadáte, aký karosársky variant by vám vyhovoval, kde s vozidlom budete tráviť väčšinu času a akým štýlom hodláte jazdiť.

Na základe týchto špecifík sa viete posunúť ďalej a vyberať si medzi pohonmi, ktorých je dnes u modelov na výber hneď niekoľko. Túžite po elektromobile, plug-in hybride, hybride, mild-hybride, LPG alebo dávate prednosť konvenčným motorom spaľujúcim benzín či naftu? A potom je tu samozrejme ešte dilema, či zostať verný "prastarej" manuálnej prevodovke alebo ísť cestou komfortu a prácu nechať výhradne na automat.

Niektoré značky vám na výber ani nedávajú a manuálnu prevodovku úplne vypustili z ponuky, prípadne je určená len pre menej výkonné motorizácie a nižšie stupne výbavy. Nedá sa vo všeobecnosti odporučiť len jeden jediný druh prevodovky. Záujemca sa pri výbere auta musí zamyslieť nad celkovým charakterom modelu, jeho plánovaným používaním a tiež svojimi preferenciami.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.