Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.03.2021, 14:20

Snažíte sa šetriť palivo? Nesprávnou jazdou však môžete výrazne poškodiť motor i auto

Aj znižovanie spotreby má svoj nepísané pravidlá, ktorými je nutné sa riadiť. V opačnom prípade vás môže čakať návšteva servisu a nemalé finančné výdavky.

Snažíte sa šetriť palivo? Nesprávnou jazdou však môžete výrazne poškodiť motor i auto
Zdroj: HN/Radoslav Petrík

Niet pochýb o tom, že pri výbere automobilu rozhoduje množstvo faktorov. Mnohí záujemcovia pozerajú najmä na dizajn, praktickosť, priestrannosť, jazdné vlastnosti či maximálny výkon. Odhliadnime však teraz od športových, luxusných alebo inak špecifických áut, ktoré si kupujete vyslovene pre pocit z jazdy a všetko ostatné je vám ukradnuté.

Medzi dôležité údaje totiž u bežných smrteľníkov často patrí spotreba a hoci nie u každého je úplne rozhodujúca, je predsa len rozdiel, ak jazdíte za šesť alebo 12 litrov na sto kilometrov.

Navštevovať čerpacie stanice aj niekoľkokrát do týždňa a nechávať tam stovky eur jednoducho nie je pre majiteľov áut úplná výhra. Aj preto sa veľa vodičov snaží silou mocou dostať apetít auta na čo najnižšiu úroveň a pritom si môžu nechtiac zarábať na podstatne drahší problém.

Nebojte sa podradiť

Snaha o úsporu paliva má teda dve stránky a pokúsime sa vám v nasledujúcich riadkoch priblížiť tú odvrátenú, ktorá sa môže v niektorých prípadoch podpísať až pod výrazné poškodenie nielen motora. A to vám ušetrené peniaze na tankovaní až tak nepomôžu, že?

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 80% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.