Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.03.2021, 11:33

Mnohí vodiči ich nepoznajú. Tieto kontrolky v aute poriadne preveria vaše vedomosti

Otestujte svoje schopnosti v rozpoznávaní 10 kontroliek, ktoré sa nachádzajú prevažne v novších automobiloch.

Mnohí vodiči ich nepoznajú. Tieto kontrolky v aute poriadne preveria vaše vedomosti
Zdroj: Youtube.com/SMARTDrive (ilustračná snímka)

Kontrolky vo vozidle patria k najdôležitejším prvkom bezpečnosti pre vás i samotné auto. Dokážu vodiča včas upozorniť na možné problémy s pohonom, motorom i ďalšími komponentmi, ktoré sú dôležité pre správne fungovanie automobilu. Líšia sa však vo farbe, čím taktiež okamžite znázorňujú svoju "prioritu".

Hoci majiteľ by si mal vozidlo udržiavať v dobrej kondícii a pravidelne ho podrobovať kontrole, niektoré poruchy sa nedajú ľahko odhaliť a dokáže to iba elektronický systém auta. Ten následne informuje vodiča prostredníctvom upozornení na palubnej doske (displeji infotainmentu), ale najčastejšie práve skrz prístrojový štít za volantom.

Ich rozsvietenie nemusí okamžite znamenať vážny problém, niektoré slúžia na "nevinné" informovanie vodiča. Je teda nutné poznať ich jednotlivý význam a tiež farebnú odlišnosť. Spolu s pribúdaním moderných systémov a riešení do dnešných áut sa však rozširuje aj zastúpenie kontroliek, pričom tie tradičné dopĺňajú úplne nové.

No a nie všetci vodiči ich stíhajú registrovať a učiť sa ich "poslanie". Platí to najmä napríklad ak ste si zaobstarali nové vozidlo a hoci by sa malo technickým problémom aspoň na čas vyhýbať, ani to dnes nie je stopercentne zaručené a poznať významy jednotlivých kontroliek sa určite oplatí. Nie je preto od veci preštudovať si návod k obsluhe, kde by mali byť významy obsiahnutých kontroliek vysvetlené.

Ak si myslíte, že vás sa to netýka a významy všetkých i novo zavedených kontroliek dokonale poznáte, skúste dosiahnuť plný počet bodov v našom kvíze nižšie. Vašou úlohou bude zodpovedať význam 10 neobvyklých kontroliek, ktoré sú doménou najmä najnovších vozidiel.