Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.02.2021, 14:20

Chyba, ktorá sa vám nemusí vyplatiť. Zanedbávate umývanie auta v zime?

Umývať auto aj počas zimných mesiacov? Čisté vozidlo je nielen dobrou vizitkou samotného vodiča, ale predĺžime tým i jeho životnosť.

Chyba, ktorá sa vám nemusí vyplatiť. Zanedbávate umývanie auta v zime?
Zdroj: HN/Radoslav Petrík

Kúpa automobilu je skvelou investíciou, ako si užiť rýchlejšie, pohodlnejšie a "voľnejšie" presuny medzi bodmi A a B. Nehovoriac o tom, že v aktuálnej pandémiou sužovanej dobe je voľba individuálnej dopravy podstatne bezpečnejšia, než jazda s množstvom ďalších ľudí v prostriedkoch MHD a podobne.

Je však nesmierne dôležité uvedomiť si, že zaobstaranie si vozila nekončí jeho kúpou. Finančné prostriedky je potrebné investovať aj do jeho prehlásenia/registrácie, či už pravidelným (výmena oleja, filtrov a pod.) alebo akútnym servisným úkonom (náhla porucha a pod.), prípadne tiež do ďalších položiek.

Auto si vyžaduje v závislosti od využívania po niekoľkých rokoch výmenu pneumatík, dielov podvozku a množstvo iných komponentov, ktoré sa počas jazdy opotrebúvajú. Veľa majiteľov a vodičov však zanedbáva dôležitosť udržiavania čistoty vozidla a to najmä mimo letnej sezóny.

Množstvo z nich totiž prikladá pozornosť automobilu iba počas dlhých teplých slnečných dní, no veľké škody môže spôsobiť práve prebiehajúca zimná sezóna s množstvom nepriaznivých faktorov. Vysoká miera vlhkosti, sneh, poľadovica a s tým súvisiace veľké množstvo posypovej soli na cestách sa dokáže nepekne podpísať na častiach vozidla i karosérii.

Umývanie aj v zime

Moderné novšie vozidlá už majú ochranu proti korózii na najčastejšie postihnutých miestach veľmi dobrú a zároveň i spôsob či kvalita lakovania je u nových áut podstatne lepšia, než tomu bolo v minulosti. Nie každý si však môže dovoliť nové alebo iba pár rokov staré auto a na cestách majú početné zastúpenie aj staršie vozidlá.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 57% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.