Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.01.2021, 14:05

Prasknuté čelné sklo na aute? Výmenu neodkladajte, môžete prísť aj o papiere

Ak opravu či výmenu poškodeného čelného skla na vozidle neriešite, zarábate si na nemalé problémy.

Prasknuté čelné sklo na aute? Výmenu neodkladajte, môžete prísť aj o papiere
Zdroj: HN/Radoslav Petrík

Zimná motoristická sezóna so sebou nesie mnohé úskalia, ktoré vám môžu spraviť vrásky na tvári. Nielen že je vozidlo vystavené náročným poveternostným vplyvom a vodič musí zvládať jazdu v zhoršených jazdných podmienkach, v zimných mesiacoch hrozí aj poškodenie auta. 

Voči zamrznutým alebo zasneženým úsekom ciest sa snažia cestári bojovať množstvom posypovej soli a drobných kamienkov, ktoré dokážu pomôcť, no zároveň i poriadne uškodiť. Posypová soľ sa totiž dokáže poriadne "zahryznúť" do karosérie vášho auta a to najmä vtedy, ak je niektoré časť vozidla poškodená. Stačí odlúpenie laku na kapote či blatníku od kamienka a hneď má korózia skvelý základ na svoj vznik a šírenie.

Druhou hrozbou je, keď kamienok zasiahne čelné okno vozidla. Je to pomerne častý problém, no jeho riešenie s poisťovňou býva pomerne náročné a zdĺhavé (odporúčame pripoistenie). Ak však čelné okno nie je kompletne puknuté, mnohí výmenu absolútne neriešia. A to môže byť štartovacia méta niekoľkých ďalších problémov.

Ako postupovať na ceste?

Ak sa vám podarilo zastihnúť a zastaviť vinníka, z pod ktorého auta vám kamienok do čelného skla odletel, spíšte spolu hlásenie o nehode a ako vinníka uveďte vodič toho vozidla. Následne je potrebné, aby práve on škodu nahlásil do svojej poisťovne. Chybu nespravíte, ak vozidlá (aspoň pre svoju istotu) dôkladne zdokumentujete.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 70% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.