Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.01.2021, 14:06

Ako jazdiť v zime autom na snehu či ľade? Poradíme vám niekoľko jednoduchých zásad

Na čo by sme počas jazdy na snehom a ľadom pokrytých cestách mali myslieť a čomu sa rozhodne vyvarovať?

Ako jazdiť v zime autom na snehu či ľade? Poradíme vám niekoľko jednoduchých zásad
Zdroj: Škoda Auto

Počasie je najmä v zimnom období nevyspytateľné a zatiaľ čo jeden deň je obloha jasná s príjemne hrejúcim slnkom, na druhý deň môže poriadne prituhnúť a dostaviť sa výdatné sneženie alebo poľadovica. Ak sa k tomu pridá znížená viditeľnosť, neskúsenosť a slabá pozornosť vodičov, ťukancov či reťazových nehôd začne rýchlo pribúdať.

To všetko dá následne zabrať vyťaženým záchranným zložkám a tiež samotným vodičom. Niekoľko hodinové zdržania sú potom totiž úplne bežné a s tým stúpa nepriamo nervozita šoférov za volantom. Počasie jednoducho netreba podceňovať.

Ide však aj o neschopnosť niektorých vodičov správne jazdiť v "snehových podmienkach". Jednoducho, napadne len pár centimetrov snehu a mnohí sú bezradní. Tento stav sa následne podpíše na dopravnej situácií, kolónach a nehodách. Pritom je potrebné dodržiavať len niekoľko jednoduchých zásad.

Plynulosť a cit

Asi netreba pripomínať, že úplným základom jazdy na snehu či ľade sú zimné pneumatiky. Mnohí volia celoročné pneumatiky, avšak je nutné si uvedomiť, že "celoročky" svojimi vlastnosťami nedokážu plne nahradiť zimné pneumatiky v zime a letné v lete. Ponúkajú len akýsi kompromis pre tieto ročné obdobia a tak by sme k nim mali i pristupovať.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 77% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.