Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.01.2021, 00:00

Ako môžete pri jazde efektívne šetriť palivo? Skúste niekoľko jednoduchých tipov

Chcete navštevovať čerpacie stanice o niečo menej často? Dopomôcť vám k tomu môže ekonomická jazda a dodržiavanie niekoľkých zásad.

Ako môžete pri jazde efektívne šetriť palivo? Skúste niekoľko jednoduchých tipov
Zdroj: HN - Peter Mayer

Kúpa auta je nemalá investícia, ktorú je nutné si vopred veľmi dobre premyslieť. Na mieste by nemal byť len starostlivý výber modelu podľa vašich preferencií a budúceho využívania, ale zamyslieť by ste sa mali ešte pred "podpisom zmlúv" tiež nad prevádzkovými nákladmi konkrétneho vozidla.

Nejde totiž len o vyplatenie kúpnej ceny, automobil vyžaduje pravidelný servis, údržbu, financie v prípade neočakávaných problémov (najmä v prípade jazdenky) a zabúdať nemožno ani na spotrebu paliva. Je totiž rozdiel živiť benzínový šesťvalec či osemvalec, alebo naftový štvorvalec či benzínový trojvalec. Rozdiely sú to markantné.

Nech už zvolíte väčší či menší, výkonnejší alebo slabší, benzínový prípadne naftový, v každom prípade je možné výslednú hodnotu spotreby paliva znížiť. Stačí s vozidlom správne zaobchádzať, dodržiavať pri jazde niekoľko jednoduchých zásad a udržiavať auto v dobrej kondícii. Všetky tieto faktory totiž ovplyvňujú to, ako často budete na čerpacej stanici otvárať peňaženku.

Správny tlak v pneumatikách

Moderné automobily už dnes majú zabudované snímače tlaku v pneumatikách, ktoré vás pomocou kontrolky na palubnej doske upozornia v prípade, že tlak v kolese klesol pod stanovenú hodnotu. Pokiaľ autom jazdíte často (najmä ak ide o staršie vozidlo) kontrolujte tlak v pneumatikách pri každom tankovaní a v prípade potreby ich rovno i dofúkajte. Stanice na to určené sú na väčšine čerpacích staníc alebo aj u umývacích staniciach.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.