Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.12.2020, 11:31

Výfuk majú v elektrárni a často horia. Toto sú najväčšie mýty o elektromobiloch

  • O žiadnej inej technológii sme nečítali a nepočuli toľko vymyslených informácií ako o vozidlách s elektrickým pohonom.
  • Na šesť najobľúbenejších mýtov sa iDNES.cz teda kriticky pozreli.
Výfuk majú v elektrárni a často horia. Toto sú najväčšie mýty o elektromobiloch
Zdroj: TopSpeed

Vždy keď, čítame alebo počujeme "prečo nám tie elektromobily EÚ nútia, keď ich nikto nechce", si spomenieme na konštatovanie jedného z pionierov automobilového priemyslu, Henryho Forda: "Keby som sa pýtal ľudí, čo chcú, povedali by mi, že rýchlejšieho koňa."

Boli na neho totiž v minulosti zvyknutí, vyhovoval im, palivo bolo lacné a dostupné. Naproti tomu auto žralo len benzín a ten sa predával vo fľašiach v lekárňach. Také nepohodlie, že? Aj elektromobilita naráža na svojich odporcov. Niekomu chýba vôňa benzínu, inému hluk vytočeného motora, niekto sa nechce vzdať ručného radenia. Pre to všetko máme pochopenie.

Mnoho ľudí je však "proti" tak nejako principiálne. Možno aj preto, že s elektromobilom nikdy nešli a na vlastnej koži tak nepocítili výhody elektrického pohonu. A alebo preto, že si odmietajú pripustiť, že zásoby ropy sú konečné a s mizernou účinnosťou spáliť zostávajúce zásoby tejto v mnohých priemyselných odvetviach nevyhnutné suroviny v motoroch je hlúpe a krátkozraké.

Nepamätáme si inú technológiu, snáď s výnimkou 5G sietí, okolo ktorej by sa nielen na internete vyrojilo také množstvo nezmyslov, poloprávd a zavádzajúcich informácií. Poďme sa teda objektívne pozrieť na tie najčastejšie.

1. Elektromobil nikam nedôjde, nabíjaním trávite hodiny

Premisa tohto tvrdenia je založená na porovnaní s parametrami vozidiel so spaľovacími motormi. Oproti nim majú elektromobily obmedzený dojazd a pomalšie dopĺňanie paliva. Čo je pravda. Rozdiel je v tom, ako sa elektromobil používa. Kým s klasickým automobilom musíte po rozsvietení "hladného oka" dôjsť na čerpaciu stanicu a na nej veľký objem paliva doplniť, s elektromobilom fungujete inak.

Základom je nočné dobíjanie v mieste bydliska, najľahšie v rodinnom dome, alebo zo zásuvky u garážového státia. Potom máte denný dojazd 150 až 500 kilometrov (v závislosti na konkrétnom vozidle), bez toho aby ste nabíjaním strávili minútu. Len večer kábel pripojíte, ráno odpojíte. Ak možnosť domáceho nabíjania vodič nemá, na obstaranie elektromobilu je pre neho ešte skoro.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 88% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.