Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.12.2020, 14:15

Klimatizácia auta v zime? Prináša výhody, o ktorých ste možno ani netušili

Využívanie klimatizácie auta by sme nemali obmedzovať iba na horúce letné dni, prospech z nej viete mať aj v chladných zimných mesiacoch. A viete sa tak vyhnúť i problémom.

Klimatizácia auta v zime? Prináša výhody, o ktorých ste možno ani netušili
Zdroj: HN/Radoslav Petrík

Úderom zimného obdobia a mrazivých dní mnohí vodiči deaktivujú klimatizáciu a opäť sa o ňu začnú zaujímať až so stúpajúcimi vonkajšími teplotami. Patríte medzi nich aj vy? Možno ste o tom doteraz ani nevedeli, no funkcia klimatizácie v aute má opodstatnenie aj v chladných mesiacoch.

Bojíte sa vyššej spotreby paliva? Ubezpečujeme vás, že rozdiely sú dnes už zanedbateľné a ak využívate priemerne výkonné moderné auto (povedzme od 70-80 kW), žiadne badateľné nárasty vám nehrozia. Majitelia modelov so slabšími menšími motormi však pochopiteľne môžu zaznamenať jemnú stratu výkonu a decentne zvýšený apetít vozidla. Platí, že čím výkonnejší motor, tým menší odraz na spotrebe paliva.

​Každopádne, jej používane má svoj význam a nejaké to deci paliva nazvyš môže byť stále menšie zlo, než prísť o všetky výhody alebo podstúpenie rizika poruchy. Aktivovaním klimatizácie sa nezaväzujete chladiť kabínu, pokojne môžete ponechať nastavenie teploty na vyšších hodnotách. O teplo teda neprídete, pričom zároveň využívaním klímy prospievate autu ako takému i svojmu komfortu pri jazde. 

Boj so zahmlenými oknami

Medzi najväčšie benefity používanie klimatizácie v zimnom období je eliminovanie či pomoc v odstraňovaní zahmlenia okien. Práve v týchto dňoch je vonku vysoká úroveň vlhkosti, do auta sadáte s mokrými alebo snehom obalenými topánkami, čo má za následok zahmlenie okien.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 66% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.