Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.11.2020, 14:08

Chyba na parkovisku, ktorá vás môže vyjsť draho. Na toto mnohí vodiči zabúdajú

S blížiacimi sa vianočnými sviatkami budú nákupné centra plnšie než zvyčajne. Na parkoviskách potom zvýšte pozornosť a nezabúdajte na pravidlo pravej ruky.

Chyba na parkovisku, ktorá vás môže vyjsť draho. Na toto mnohí vodiči zabúdajú
Zdroj: Google Maps

Na cestách dochádza denne k vypätým a nebezpečným situáciám, ktoré sa môžu podpísať na plechoch áut či dokonca zdraví posádky. A pritom by v mnohých prípadoch stačilo dostatočne venovať pozornosť vedeniu vozidla, nepreceňovať svoje schopnosti, byť ohľaduplný a dobre ovládať pravidlá cestnej premávky. 

A práve v poslednom bode majú niektorí vodiči menšie či väčšie medzery. Medzi častý nedostatok patrí napríklad neznalosť "pravidla pravej ruky" a teda dávania prednosti vozidlám prichádzajúcim z pravej strany. Samozrejme, na križovatkách, kde nie je prednosť v jazde upravená dopravným značením. 

Problém totiž nastáva hlavne na neoznačených križovatkách parkovísk v exteriéri. Platia tu pre vodičov rovnaké pravidlá ako na bežných komunikáciách a pri ich nedodržaní sa môže nákup potravín alebo darčekov zbytočne predražiť o opravu poškodeného auta po banálnej chybe.

Ak na výjazdoch z uličiek parkovacích radov teda nie je osadená dopravná značka upravujúca prednosť v jazde, platí pravidlo pravej ruky - čiže ak z takejto uličky vychádzate, automobily prichádzajúce z ľavej strany by vám mali dávať prednosť a rovnako tak vy vozidlám idúcim z pravej strany.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 71% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.