Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.11.2020, 00:00

Toto sú najväčšie výhody elektromobilov. V čom porážajú konvenčné autá?

Sú stále väčšou súčasťou našich životov, no mnohí stále netušia, aké výhody môžu elektrické autá prinášať.

Toto sú najväčšie výhody elektromobilov. V čom porážajú konvenčné autá?
Zdroj: HN/Radoslav Petrík

Prísne emisné limity Európskej únie a s tým súvisiaci celkovo veľký tlak na "zelenšiu" dopravu nútia automobilky čoraz častejšie siahať po rôznych alternatívnych pohonoch. Okrem mild-hybridov, hybridov či plug-in hybridov začínajú výrobcovia zaraďovať do svojej ponuky i plne elektrické vozidlá, ktoré postupne stúpajú na popularite.

Visí nad nimi síce ešte niekoľko otáznikov, nie sú vhodné úplne pre každého a široká verejnosť k nim stále pristupuje s istou rezervou, no ich technologický vývoj ide rapídne vpred a dnes už dokážu vlastnosťami solídne konkurovať bežným modelom so spaľovacím motorom.

Dokonca prinášajú aj hneď niekoľko unikátnych benefitov, ktoré vozidlá s konvenčným pohonom zákazníkovi nie sú schopné poskytnúť. Ktoré to sú?

Dynamika jazdy a akcelerácia

Obrovským benefitom v zásade všetkých elektrických vozidiel je ich jazdná dynamika a akcelerácia. V elektromobiloch je totiž maximum krútiaceho momentu k dispozícii ihneď po zošliapnutí "plynového" pedála. Vďaka tomu je reakcia i akcelerácia lepšia ako u modelov s porovnateľnými spaľovacími motormi.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.