Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.11.2020, 00:00

Týmto autám sa radšej oblúkom vyhnite. Patria medzi tie najmenej spoľahlivé

  • Hygienické opatrenia podľa odborníkov viedli k rozmachu predajov jazdených aut - najmä teda starších a lacnejších vozidiel.
  • Pozrite si najspoľahlivejšie a najmenej spoľahlivé vozidlá rozdelené do vekových kategórií, podľa TÜV Reportu 2021.
Týmto autám sa radšej oblúkom vyhnite. Patria medzi tie najmenej spoľahlivé
Zdroj: HN/Radoslav Petrík

Plánujete kúpu nového alebo jazdeného automobilu? Rozhodujúcim faktorom by nemal byť len samotný typ vozidla podľa vašich preferencií, pre vás atraktívny dizajn, vhodná motorizácia či výbava konkrétneho kusu, ale taktiež jeho potencionálna spoľahlivosť (najmä ak ide o zaobstaranie si jazdenky).

Samozrejme, na tú vplýva skutočne množstvo vecí a hoci podľa tabuliek môže byť konkrétny model braný ako málo poruchový, nevhodnou jazdou, správaním či zanedbanou údržbou môžete "životnosť" aj inak kvalitného vozidla rapídne znížiť.

Aj napriek tomu poskytnú mnohé renomované rebríčky budúcim kupcom aspoň akú-takú predstavu o tom, ktoré autá sa radia k tým spoľahlivejším a pri ktorých si treba dať počas výberu i prevádzkovaní väčší pozor.

Jedným z najlepších vyhodnotení spoľahlivosti je pravidelný nemecký TÜV Report pracujúci s údajmi tamojších staníc technickej kontroly, pričom najnovší rebríček vychádza z kontroly až 8,8 milióna áut, ktoré od júna 2019 do júla 2020 navštívili v Nemecku STK.

Celkovo išlo o 228 rôznych modelov, kontrola sa zameriavala najmä na 18 hlavným oblastí (napríklad kontrola tesnosti motora a prevodovky, emisie, svetlá, brzdový systém, ... ) a výsledky sú tradične rozdelené na niekoľké vekové kategórie áut. Hygienické opatrenia pritom podľa odborníka viedli k rozmachu predajov jazdených aut - najmä teda starších a lacnejších vozidiel.

"Predajné čísla hovoria jasne: nariadené rozostupy počas pandémie podporujú individuálnu mobilitu. Mnohí ľudia, ktorí boli zvyknutí jazdiť verejnou dopravou, si v uplynulých mesiacoch predsa len opäť zaobstarali auto - najmä lacnejšie vozidlá a nezriedka aj staršie modely. Starosti o kvalitu však nie sú na mieste. Dokladajú to čísla uvedené v aktuálnom TÜV Reporte," zdôrazňuje Patrick Fruth, riaditeľ divízie Mobility v TÜV SÜD.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 58% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.