Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.10.2020, 14:03

Toto sú najčastejšie mýty o zimných pneumatikách. Prezúvanie nepodceňujte

Čomu by sme sa mali v čase prezúvania pneumatík vyvarovať? Niektoré omylné domnienky môžu vážne ohroziť bezpečnosť jazdy.

Toto sú najčastejšie mýty o zimných pneumatikách. Prezúvanie nepodceňujte
Zdroj: HN/Radoslav Petrík

Teploty pomaly klesajú k čoraz nižších hodnotám a čoskoro bude ten správny čas na to, aby ste na svojom vozidle prezuli pneumatiky na tie zimné. Prechod na letné prezutie môžete jemne odkladať, no osadenie zimných pneumatík by malo byť s dostatočným časovým predstihom pred príchodom tvrdej zimy či snehu.

O zimných pneumatikách však koluje množstvo mýtov a klamných informácií, ktoré môžu v niektorých prípadoch dokonca spôsobiť škodu na vozidle či ohroziť vás i ďalších účastníkov cestnej premávky. Málokto si totiž uvedomuje, že práve osadené pneumatiky sú jedny z najdôležitejších súčastí vozidla a stoja za jazdnými vlastnosťami aj bezpečnosťou auta.

Pozrite sa teda nižšie na šesť najčastejších mýtov, ktorým množstvo šoférov ešte aj dnes stále verí. 

Mýtus: Potrebujem ich iba na snehu
Pravda: Osadenie zimných pneumatík zvyšuje bezpečnosť jazdy za akéhokoľvek zimného počasia pri nízkych teplotách. Teda aj na suchu.

Mnohí si myslia, že zimné pneumatiky nie je nutné osádzať, ak sa s vozidlom nepohybujeme vyslovene po zasnežených cestách niekde v Aplách. Pravdou však je, že tieto plášte poskytujú vyššiu bezpečnosť a lepšie jazdné vlastnosti počas chladných dní bez ohľadu na "stav vozovka".

Ich využívanie teda nie je podmienené výhradne zasneženými a ľadom pokrytými cestami. Už počas jesene sa počasie a jazdné podmienky dramaticky zhoršujú a s tým stúpa aj riziko nehôd. V zime potom bežné letné pneumatiky nie sú schopné zaistiť dostatočnú ochranu pred šmykom a na studenom povrchu vozovky strácajú záber oveľa rýchlejšie. 

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 80% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.